Haber

Seçim ne zaman, tarih belli mi? 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri

Seçim tarihi gündemde. 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ne zaman yapılacağı Kabine Toplantısı’nın ardından gündeme geldi. Kahramanmaraş merkezli sarsıntının seçim tarihini değiştirip değiştirmeyeceği merak ediliyor. Peki 2023’te seçim ne zaman, tarih belli mi? 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri…

SEÇİM 2023 NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından seçim tarihi hakkında açıklamalarda bulundu. 2023 seçim tarihi Kahramanmaraş depremi öncesi 14 Mayıs olarak belirlendi. Tüm ülkeyi derinden sarsan depremin ardından seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği gündeme geldi.

SEÇİM TARİHİ UYGUN MU?

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş, seçimin ertelenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Elitaş, “Meclis 6 Şubat itibarıyla 21 gün ara verdi. Bölge milletvekillerimiz ve tüm milletvekillerimiz deprem bölgesinde olmak istedi. Bu nedenle TBMM’nin çalışmalarına 28 Şubat’a kadar ara verildi. Yarın Genel Kurul var. TBMM çalışmalarına başlıyor.İlk gündem maddemiz EYT.. Bütün partilerimiz destek verirse EYT ile ilgili 4 maddelik kanun teklifini yarın görüşüp Çarşamba günü sonuçlandıracağımızı düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN SEÇİM AÇIKLAMASI

2023 seçimlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah Anayasa’nın bize verdiği yetkiye dayanarak 10 Mart Cuma günü alacağımız seçim kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla süreci başlatacağız. Tabii bu kararın yayınlandığı 11 Mart tarihi itibariyle seçim takvimine ilişkin hususlar Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlendi.

dikiliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu