Haber

Rize’nin İkizdere ilçesinde çığ altında kalan kazıcı operatörü kurtarıldı

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Cimil yaylasında çığ altında kalan kazıcı operatörü kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

Çığ, akşam saatlerinde İkizdere ilçesi Cimil yayla grup yolu üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Cimil yayla grup yolu, Ortaköy ile Başköy arasında kar nedeniyle kapanan yollarda İl Özel İdare personeli çalışma yaptı. O sırada Hüseyin Tarlacı’nın kullandığı kazıcının üzerine çığ düştü. Çığ düştüğünü fark eden Tarlacı’nın arkadaşları ihbarda bulundu. İhbar üzerine olay yerine Jandarma Arama Kurtarma (JAK), AFAD, İkizdere Arama Kurtarma (İDAK) ve sağlık ekipleri sevk edildi. Tarlacı, arkadaşları tarafından çığ altından kurtarılarak başka bir iş makinesiyle sağlık ekiplerine teslim edildi. Tarlacı, sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı. Tarlacı’nın sağlık durumunun uygun olduğu belirtildi.

“Hayati tehlikesi yok”

Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, çığ altında kalan operatörün hayati tehlikesinin bulunmadığını belirterek, “Burada yol açma çalışması sırasında İl Özel İdaresi kazı operatörümüz çığın çarpması nedeniyle Hüseyin Tarlacı kardeşimizle irtibatını kaybetti. ve makine sarsıldı. Daha sonra yakındaki diğer operatörler ona ulaştı. Biz de buradan geldik.” Jandarma Arama Kurtarma, AFAD ekiplerimiz ve İkizdere Dağcılık ekibimiz olay yerine geldi. Kısa sürede kendisine ulaştılar. Başka bir makineyle onu sağlık ekibine götürdüler. Hayati tehlikesi bulunmuyor. Şimdi gidip operatörümüzü ziyaret edeceğim. Böyle bir kaza geçirdik. Arkadaşlarımız çok hızlı organize oldular. “İl Jandarma Komutanımız şu anda bölgede görev yapan arkadaşlarımızı geri çekerek bölgeyi terk ediyor. Buradan gruplarımızı normale döndüreceğiz” dedi.

“İlk haber gelince hızla hazırlandık ve asıl konuya geçtik.”

İkizdere Arama Kurtarma personeli Hüseyin Yılmaz, ihbarın yapılmasının ardından hızlı bir şekilde hazırlanıp bölgeye gittiklerini belirterek, “İlk ihbar geldiğinde hızla hazırlıklarımızı yapıp olay yerine gittik. Gittiğimiz nokta, daha önce geldiğimiz bir alan. Cimil vadisindeki şelaleyi aradık. O noktada çığ gördük. Zaten gündüz çığ düşmüştü. Onunla yarışmayı beklemiyorduk. Bir grubumuzu orada bırakmak zorunda kaldık. Telefonlar kesildiği için geri döndük. Resepsiyon yok. O sırada AFAD ekipleriyle karşılaştık. AFAD ekibi de üsse gitti. Ekibimizle birlikte mevcut çığı tamamen taradılar. O sırada telefonun çalıştığı noktaya inip, Sivil amirimiz, kaymakamımız ve genel sekreterimizle görüştüm, o noktadan bize bilgi geldi, oraya döndük, operatörler kaza yerinden yaralıyı greyderin içine koyarak döndüler, gittik. 5 buçuk kilometre aşağı inip orada buluştuk. Yaralıyı sağlık ekiplerimizle birlikte götürdük. Şu anda mağdurun sağlık durumu güvende. “Durumu stabil. Onu hastaneye götürdük” dedi. – RİZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu