Ekonomi

“Petrol fiyatları 107 dolara ulaşabilir”

Emre ERGÜL

Suudi Arabistan, temmuz ayı prestijiyle uyguladığı günlük 1 milyon varil, Rusya ise günlük 300 bin varillik talepkar petrol üretim kesintisine devam edeceğini açıklamış, açıklamanın ardından petrol fiyatları 91 doların üzerine çıkmıştı.

Brent petrolünün geçen Aralık ayında 86 doları, 2024 sonunda ise 93 doları göreceğini öngören Goldman Sachs, son kararının ardından “iki yukarı yönlü risk” açıklamıştı. Goldman Sachs analistleri son raporlarında “OPEC+’nın 2023 kesintilerini 2024 sonuna kadar sürdürdüğü ve Suudi Arabistan’ın üretimi yalnızca kademeli olarak artırdığı bir yükseliş senaryosu hayal edin” diye yazdı.

Banka, bu senaryoda Brent petrol fiyatlarının Aralık 2024’te muhtemelen varil başına 107 dolara yükseleceğini açıkladı. Goldman Sachs, bunun bankanın “temel görüşü” olmadığını, böyle bir stratejinin geri tepebileceğini vurguladı. Öte yandan Suudilerin kesintiyi uzatma kararının 2024 ABD Başkanlık seçimini bile etkileyeceği iddia edildi. Axios, kararın esasen ABD’de bir süredir yükselişte olan akaryakıt fiyatlarını artıracağını, bunun da seçim öncesi Demokratların adayı Lider Joe Biden’ın başını ağrıtacağını belirtti. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan dün düzenlediği basın toplantısında Biden’ın fiyatları düşürmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

gundogmus-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu