Haber

Papa, Türkiye’nin Ukrayna Savaşı’ndaki arabulucu rolüne övgüde bulundu: Çok iyi iş çıkardılar

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devleti Lideri Papa Franciscus, AP haber ajansına verdiği röportajda Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşındaki arabulucu rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ARABULUCULUĞUNUN ROLÜ İÇİN ÖVGÜ

Türkiye’nin Ukrayna’ya yardım konusunda iyi bir iş çıkardığını belirten Papa Francis, şunları söyledi: “Deniz trafiği bu şekilde tahıl ihracatına açıldı. Rusya’nın Ukrayna’da Karadeniz limanlarına aylarca uyguladığı ablukanın ardından iki ülke arasında yaz ortasında tahıl ihracatı anlaşması imzalandı. Bu süreç yürütüldü. Türkiye ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda”ifadelerini kullandı.

“TÜRKLER ÇOK YETERLİ ÇALIŞMALAR YAPTI”

Franciscus, Ukrayna ile Rusya arasındaki esir değişimi çabalarına da değinerek, şunları söyledi: Diyalog ve barış ortamının tesis edilmesi açısından Türkler çok yerinde işler yaptılar” dedi.değerlendirmesini yaptı.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜRLER

Papa Francis, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisinden Türkiye’nin çabaları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk makamlarına şükranlarını iletmesini istedi.

TAHIL KORİDOR ANLAŞMASI

Mayıs ayında başlayan müzakereler sonucunda Rusya ve Ukrayna, 22 Temmuz’da Türkiye ve BM ile ayrı anlaşmalar imzaladı ve Karadeniz’de oluşturulan koridordan tahıl ihracatı başladı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu