Teknoloji

ÖzNVIDIA Sürücü Okulu: NVIDIA Otonom Araçlara “Sürücü Lisansı” Vermeye Hazırlanıyor

Bildiğiniz gibi motosikletten arabaya kadar belli motor hacmine sahip tüm araçlara uygundur. ehliyet almak Gereklidir. Peki çok yüksek hızlara ulaşabilen, yüzlerce kilo ağırlığa sahip otonom araçların da ehliyet sahibi olması gerekmez mi? NVIDIA’yaBuna göre bu araçların da sertifikaya sahip olması gerekiyor ve dev firma bu alanda da bir adım attı.

NVIDIA DRIVE Sim Girişim, otonom sürüş teknolojilerinin test edilmesi için kullanılacak ve başarılı sistemler sertifikalandırılacak. Bu uçtan uca simülasyon, çok kolay süreçlerden büyük ölçekli, karmaşık modellere kadar birçok farklı test için kullanılabilir. Platform sayesinde araçların geliştirme süreçleri hızlandırılabilecek, aynı zamanda makul standartta otonom araçlar da üretilebilecek.

Otonom araçlar için sanal sürüş testi

Bunun için gerçek dünyada elde edilen veriler sanal test ortamına transfer edilecek. Bu süreçte ” Nöral Yeniden Yapılanma Motoru“adlı bir yapay zeka aracı kullanılacak. Bu sistemde farklı senaryolar da test edilebilecek.

bu platformda NVIDIA Otonom araç sistemlerinin insanların trafikteki bağlantılarını anlayabilmesini sağlamak için çalışacak. Ayrıca sistemlerin farklı durumlarda dinamik sürüş formüllerini kendi başlarına geliştirmesine de altyapı sağlanacak. Platformda ayrıca gerçekçi trafik simülasyonları yer alacak ve sentetik bilgiler kullanılarak otonom araçların çevresel algısı iyileştirilecek.

NVIDIA grafik kartı yapmadı mı, neden bu alana girdi?

NVIDIA sadece grafik kartı üretmiyor, aynı zamanda üretiyor yolculuğun ortasındaVe SohbetGPT gibi birçok yapay zeka aracının da aralarında bulunduğu birçok sistemin teknik altyapısında da önemli rol oynuyor. Şirket, burada elde ettiği bilgileri otonom araçlar gibi geleceğin hakim teknolojileri arasında yer alması beklenen bir alanda kullanmanın yollarını arıyor. Aslında DRIVE Sim üzerinde çalışmalar 2022 yılından bu yana devam ediyor olsa da program henüz erken erişim aşamasında ve sertifikasyon süreciAyrıca sisteme yeni dahil edilmiştir.

mezitlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu