Ekonomi

Misafir Davet Etmek Zorlaşıyor: Çay ve Şeker Artışları Birbirini Gözetliyor

Zamların birbirini takip ettiği, açıklamaların tepki topladığı bu günlerde, Türk ikramlarının klasiği olan çay ve şekere yapılan zamlar ‘gizlice’ yapılıyor.

Şekerdeki artışlar aylara hatta haftalara yayılıyor.

BloomberHT tarım editörü İrfan Donat, toptan şeker satış fiyatlarına Mayıs ayından bu yana 9 kat zam yapıldığını belirtti.

Toz şekerin KDV hariç kilogram fiyatı Mayıs ayı başında 18,5 TL iken bu fiyat 14 Ağustos’ta 24 TL oldu.

14 haftada toplamda yüzde 29.7 şeker artışı oldu.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker) tarafından belirlenen fiyatlardaki artış, önceki yıllarda tek seferde yapılan artışlara göre haftalarca yapılan artışlarda bu kez daha az fark ediliyor.

8 Mayıs’ta 18,5 TL olan KDV hariç toz şeker fiyatı 16 Mayıs’ta yüzde 1 artışla 18,69 TL, 5 Haziran’da yüzde 4,36 artarak 19,5 TL, 10 Temmuz’da yüzde 7,7 artışla 21 TL oldu. .

24 Temmuz’da devam eden zamlar yüzde 2,4 arttı ve şeker fiyatı 21,5 TL oldu. Fiyatlar 31 Temmuz’da yüzde 3,5, Ağustos’un ilk iki haftasında yüzde 3,8 ve sonrasında yüzde 3,9 ile 24 TL’ye yükseldi.

Donat’a göre, bölümün paydaşları önümüzdeki günlerde artışların devam etmesini beklerken fiyatların 27 TL’ye kadar çıkabileceği belirtiliyor.

TÜİK verilerinde şekerde Temmuz’da aylık yüzde 7,8, Mayıs’tan bu yana ise yüzde 8,71 artış var.

Türkşeker, geçtiğimiz dönemde resmi internet sitesinde fiyat artışlarıyla ilgili bilgi verirken, bu bilgi son dönemde yayınlanmıyor. Artımlı fiyat listeleri fabrikalara yazılı olarak gönderilir.

Sektör temsilcileri ise artışların piyasadaki belirsizliği artırdığını belirtiyor. Artışların ne kadar süreceği kestirilemezken, artışların diğer maliyetlerle birleşmesi hesapları alt üst ediyor.

Türkşeker’in fiyat artışları devam ederken, Çaykur’dan bir aylık zam geldi.

Yine BloombergHT’de İrfan Donat’ın haberine göre Çaykur, çay fiyatlarına yüzde 4,5’lik bir zam daha yaptı. ‘Daha fazla’ olmasının nedeni ise son 3 ayda 3’üncü zam olmasıydı.

Haziran ayından bu yana kuru çay fiyatlarının yüzde 63,6 arttığı hesaplandı.

Çaykur’un haziran ayının başından bu yana çay fiyatlarına üçüncü kez zam yaptığı görüldü.

Üçüncü artış ise 8 Haziran’da yüzde 43, 14 Temmuz’da yüzde 9,5 ve 15 Ağustos’ta yüzde 4,5 olarak gerçekleşti. 3 ayda toplam yüzde 63,6 artış sağlandı.

TÜİK bilgi yansıması ise Temmuz ayında aylık bazda yüzde 15,4 olarak görüldü.

Toptancı firmalara yeni fiyat listeleri gönderilirken, Eylül ayında da artışın devam edeceği beklentisi var.

Özgür Demirtaş’ın kayıtsız kalamadığı artışlar,

Daha uzun sürecek gibi görünüyor.

Ne dersiniz?

Biz su içersek zam alır. Ne içelim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu