Haber

Lübnan, Fransız Tıbbi Laboratuvar Geliştirme Vakfı ile Anlaşma İmzaladı

BEYRUT, 27 Şubat (Xinhua) — Lübnan Geçici Sağlık Bakanı Firas Abyad, Pazar günü Fransız Merieux Vakfı ile Lübnan’ın mali krizinin ortasında tıbbi laboratuvarlarını geliştirmek için bir anlaşma imzaladı.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı’nın haberine göre, anlaşma kapsamında Merieux Vakfı, Lübnan Sağlık Bakanlığı’na halk sağlığı laboratuvarları ağı için ulusal bir plan oluşturma ve bu laboratuvarlarda çalışanların yeteneklerini destekleme konusunda destek verecek. .

Vakıf ayrıca Lübnan’ın uluslararası kalite standartlarına uygun tanısal laboratuvar testleri yapmasına ve bulaşıcı hastalıklar için periyodik izleme programları başlatmasına yardımcı olacaktır.

Fransa’nın Lyon kentinde vakıfla anlaşma imzalayan Sağlık Bakanı Abyad, “Bu ortaklık, epidemiyolojik sürveyans programlarını güçlendirecek, kamu ve özel laboratuvarlarda uluslararası kalite standartlarına uyumu sağlayacak ve Lübnan’daki hastalık ve salgınların erken tespitini sağlayacak.” dedi.

Habere göre vakıf, bulaşıcı hastalıkların nüfusun en savunmasız grupları üzerindeki etkisini azaltmak için gelişmekte olan ülkelerde yerel kapasiteler oluşturmayı ve güçlendirmeyi amaçlıyor.

2019’dan bu yana Lübnan, ülkenin sağlığına ağır bir darbe indiren ve birçok doktor ve tıp uzmanının göç etmesine yol açan ciddi bir mali kriz yaşıyor.

haber-karapinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu