Haber

İran’da ev hapsinde tutulan muhalefet lideri Musavi, “yeni anayasa ve referandum” çağrısında bulundu

İran’da ev hapsinde bulunan muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi, “İran’ı kurtarmak için” yeni bir sistemin kurulmasını, yeni bir anayasa hazırlanmasını ve anayasa referandumu yapılmasını talep etti.

Musavi, yakınlığıyla bilinen Kaleme internet sitesinde yayımladığı “İran’ı kurtarmak için” başlıklı mesajında, “İran ve İranlılar, ana çizgileri İran’ın çizdiği köklü bir dönüşüme ihtiyaç duyuyor ve buna hazırlar” dedi. kadınlar, yaşam ve özgürlük için hareket.” açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda ülkede meydana gelen protestolara ve ülke hükümetinin protestolara yönelik tutumuna işaret eden Musavi, mesajında ​​şu değerlendirmelerde bulundu:

Diyalog ve ikna yerine inat ve baskıcı usullerde ısrar edilmesi, vatandaşın anayasada yer alan hak ve taleplerinin gerçekleştirilmesine yönelik en ufak bir adım bile atılmaması, yöneticilerin halktan uzaklaşmasına ve toplumun umudunu kaybetmesine neden olmuştur. mevcut yapı çerçevesinde reformların yapılmasında.”

“İran’ı kurtarmak için” yeni bir anayasa taslağı hazırlanması çağrısında bulunan Musavi, bu anayasanın “özgür ve adil bir ortamda” referanduma sunulması gerektiğini ve bu anayasanın “kurucu meclis” tarafından uygulanması gerektiğini söyledi. Halk yeni anayasayı kabul ederse oluşur.

İran’da 12 Haziran 2009’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarına itiraz eden cumhurbaşkanı adaylarından Mir Hüseyin Musavi ve bazı muhalifleri seçim sonrası yaşanan olaylara destek verdikleri gerekçesiyle ev hapsine çarptırıldı.

Ülkedeki reformist kesim, 2011’den bu yana söz konusu kişilerin yargılanmadan yatılı cezaevlerinde tutulmasının hukuka aykırı olduğunu söylüyor.

Musavi, 1981-1989’da devrimci lider Ayetullah Ruhollah Humeyni döneminde Başbakan olarak görev yaptı.

bucakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu