Haber

CHP Milletvekili orman katliamlarını Meclis gündemine getirdi

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, ormanlık alanlarda ‘seyreltme’ adı altında ‘orman katliamı’ yapıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Şevkin, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya, “Adana’nın ilçelerindeki orman köylerinde yaşayan vatandaşlar ‘seyreltme’ adı altında ağaç katliamı yapıldığını iddia ediyor. Bu konuya açıklık getirebilir misiniz?” söz konusu.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Akbelen’deki orman katliamı gibi Türkiye’nin birçok bölgesinde orman varlığının azaldığına dikkat çekerek, TBMM’ye soru önergesi sunarak Tarım ve Orman Bakanı İbrahim’e sordu. Cevap vermek için Yumaklı. Şevkin, teklifinde 2002-2023 yılları arasındaki orman varlıklarının karşılaştırılmasını talep ederek, şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere 21. yüzyılın en değerli tehditlerinden biri küresel iklim değişikliğidir. Ülkemizi tehdit eden bu gerçek karşısında hükümet herhangi bir önlem almamakta, özellikle ormanların yok edilmesini desteklemektedir. Akbelen’deki orman katliamı gibi ülkenin birçok bölgesinde orman varlığının azaldığı görülüyor.İnsanlar kadar tüm canlıları da hiçe sayan, havayı ve suyu kirleten, yaşam alanlarını daraltan ağaç ve orman katliamları. , gelecek nesiller için de büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Ormansızlaşma ve orman kayıplarının hızla arttığı görülürken, bu aksiliklerin sonucunda daha fazla doğal afet meydana gelmiş ve ülkemizde derin yaralar ve önemli tahribata neden olmuştur.”

CHP’li Şevkin şu sorulara yanıt istedi:

“Türkiye’nin 2002’deki orman varlıklarını 2023’teki orman varlıklarımızla karşılaştırır mısınız? 2023 itibariyle önergenin karara bağlanmasına kadar ülkemizdeki orman varlığı kaç hektar? Hangi bölgede hangi orman alanı için kaç hektar orman alanı tahsis edildi? son 10 yılda madencilik, enerji, turizm ve/veya ulaşım uygulamalarına yönelik uygulamalar hakkında bilgi verebilir misiniz? Adana’da ormanlık alanlarıyla tanınan Yumurtalık ve Yüreğir? Her ilçede kaç tane orman varlığı var? Türkiye’nin ilçelerindeki orman köylerinde yaşayan vatandaşlar ‘seyreltme’ adı altında ağaç katliamlarının olduğunu iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu