Teknoloji

Canon’dan SPAD sensörlü dünyanın ilk ultra yüksek hassasiyetli kamerası; MS-500

Görüntüleme teknolojilerinin lideri Canon, 3,2 megapiksel1 ile dünyanın en yüksek piksel sayısına sahip kamerası MS-500’ü piyasaya sürdü. 1″ SPAD (Tek Foton Elektron Çığ Diyot) sensörü ile donatılmış olan ultra yüksek hassasiyetli MS-500, geceleri birkaç kilometre uzaktaki nesneleri bile net bir şekilde görüntüleyebilir.

Yeni MS-500 kamera, renkli görüntü yakalama için SPAD sensör donanımına ve en az 0,001 lux3 aydınlatma kapasitesine sahip dünyanın ilk2 ultra yüksek hassasiyetli kamerası olarak öne çıkıyor. MS-500, ultra telefoto yayın lensleriyle birlikte kullanıldığında, birkaç kilometre uzaktan, karanlıkta bile net görüntüler çekmeyi mümkün kılarak çeşitli gelişmiş çekim ihtiyaçlarını karşılar. Ayrıca Canon’un net görüntü yakalamayı sağlayan lens çerçevesi, tasarımı ve lens kaplama teknolojisi ile istenmeyen yansımaları azaltır. Bu özelliği ile; Aynı zamanda limanlar, kamu altyapı tesisleri ve ulusal sınırlar gibi son derece yüksek güvenlik düzeyine sahip alanlar için de uygundur ve gece veya gündüz her amacı doğru bir şekilde yakalamak için son derece hassas izleme sistemleri gerektirir.

SPAD sensörlü uzun menzilli gece gözetimi

SPAD sensörü, bir piksele giren ışık parçacıklarını (fotonlar) sayan “foton sayımı” olarak bilinen bir teknoloji kullanır. Gelen fotonlar elektrik yüküne dönüştürüldüğünde, anında yaklaşık 1 milyon kat yükseltilebilirler. Bu sayede küçük boyutlardaki ışıklar bile algılanabilir.

Gürültü ve bulanıklık azaltma

Özellikle karanlık ortamlarda gece görüşlerinde ve uzun menzilli gözetlemelerde gürültü ve atmosferik titreşimin etkisi görüntünün netliğinde sorunlara neden olabilir. Bu sorunu çözmek için, MS-500 üzerindeki standart “CrispImg2” uygulaması sertlik, gama eğrisi ve gürültü azaltma ayarlarını optimize eder. MS-500 ayrıca, bulanıklık ve buğulanma etkilerini azaltan bir “bulanıklık dengeleme” işlevine sahiptir. Yüksek görünürlüklü net görüntüler herhangi bir zamanda çekilebilir.

Pan/tilt işlemlerinin uzaktan kontrolü ve görüntü kalitesi ayarı

MS-500, Canon’un ultra yüksek hassasiyetli kameraları ve uzak kameraları4 için kullanılan Canon’un tescilli seri bağlantı kontrol protokolü “NU” ve pan-tilt kafasını kontrol etmek için kullanılan “Pelco-D5” ile uyumludur.

Kamera, lens ve pan-tilt kafası, bağlantı komutları

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-turhal.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu