Ekonomi

Büyüme süreci önümüzdeki dönemde de sürecek

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği’nden (MÜSİAD) yapılan açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ait gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını paylaştı. Buna nazaran Türkiye iktisadı yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyüme kaydetti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Asmalı, Türkiye iktisadının 2022 yılı 3’üncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyüyerek müspet büyüme eğilimini üst üste 9’uncu çeyrekte de sürdürdüğünü belirtti. Yüksek seyreden jeopolitik risklere ve yavaşlayan global iktisada karşın, Türkiye iktisadının dinamik ve esnek yapısı sayesinde dünya ve G20 ortalamalarının üzerinde büyümeyi başardığını söz eden Asmalı, şunları kaydetti:

“Salgın sonrası tedarik zincirlerinde yaşanan meselelerin şimdi tam manasıyla bertaraf edilemediği bir periyotta patlak veren Rusya-Ukrayna Savaşı, toparlanma evresindeki global ekonomik konjonktürü hayli olumsuz etkilemiştir. Gelişmiş ülkelerde resesyon ve stagflasyon senaryolarının konuşulduğu böylesi şiddetli bir ortamda ekonomimizin büyümeye devam etmesi, Türkiye’nin dış şoklara karşı bağışıklığını ne derece güçlendirdiğinin bir ispatıdır. 3’üncü çeyrekte verisi açıklanan G20 ülkeleri içerisinde Suudi Arabistan, Endonezya ve Meksika’nın akabinde 4’üncü sırada yer alan Türkiye, birebir periyotta yüzde 3,9 büyüyen Çin’le tıpkı sırayı paylaşmış; yüzde 2,4 büyüyen İngiltere’yi, yüzde 2,1 büyüyen Avro Bölgesi’ni, yüzde 1,8 büyüyen ABD’yi ve yüzde 1,3 büyüyen Almanya’yı ise geride bırakmıştır.”

Asmalı, “MÜSİAD olarak, bu motivasyonla gireceğimiz 2023 yılında da Türkiye iktisadının sanayicilerimizin omuzlarında yükselemeye devam edeceğine, bu bağlamda ulusal ekonomimizin üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyüme sürecinin önümüzdeki devirde de süreceğine yürekten inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu