Haber

Eski İsrail Başbakanı, Putin’in Zelenskiy’i öldürmeyeceğine söz verdiğini söyledi

Eski İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Mart 2022’de görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’yi öldürmeyeceğini” söylediğini söyledi.

İsrail basınında yer alan habere göre Bennett, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını başlatmasından kısa bir süre sonra başbakan olduğu Mart 2022’de Moskova’ya gitti ve katıldığı bir podcast yayınında Putin ile görüşmesinin detaylarını anlattı.

Bu dönemde Zelenskiy’in bir sığınakta saklandığını belirten Bennett, “Putin ile yaptığım görüşmede ‘Zelenskiy’i öldürmeyi düşünüyor musunuz?’ Ona sordum, bana ‘Zelensky’yi öldürmeyeceğim’ dedi. Tekrar sordum, ‘Bir daha Zelenskiy’i öldürmeyeceğim’ diye cevap verdi” ifadelerini kullandı.

Bennett, Putin ile 3 saatlik görüşmesinin ardından Zelenskiy’i telefonla arayarak Putin’in “onu öldürmeyeceğini” söylediğini, ardından Zelenskiy’in ofisine giderek “Korkmuyorum” dediği bir görüntü paylaştığını iddia etti.

Rusya Devlet Başkanı’nın görüşmelerinde “Ukrayna’nın silahsızlanma talebini kabul etmeyi” kabul ettiğini kaydeden Bennett, “tüm arabuluculuk çabalarının ABD ile koordinasyon içinde olduğuna” işaret etti.

İsrail’in Rusya-Ukrayna savaşındaki duruşu

Dönemin Başbakanı Naftali Bennett, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının başlamasından kısa bir süre sonra 5 Mart 2022’de Yahudiler için kutsal Şabat gününde Moskova’ya gitti ve Putin ile görüştü. Bennett, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Putin ile ilk yüz yüze görüşenlerden biriydi.

Bennett’in arabuluculuk çabaları, ülkesinin Rusya ile Batı arasındaki kutuplaşmada “arada” kalması nedeniyle sonuç vermedi.

Tel Aviv yönetimi, Rusya’nın karşısına çıkma konusundaki çekincelerini “Ukrayna’daki Yahudi cemaatinin yüzbinlere ulaşması”, “Suriye’de Moskova ile askeri koordinasyon” ve “güvenlik” olarak sıraladı.

Öte yandan İsrail’de Kasım ayında yapılan seçimleri kazanan ve yılın son günlerinde yeniden iktidara gelen Başbakan Binyamin Netanyahu, CNN’e verdiği bir röportajda “Ukrayna’ya askeri yardım yapmayı düşündüklerini” söyledi. Moskova yönetimi, “bu silahların kendileri için meşru hedefler olarak görüleceği ve krizi derinleştireceği” uyarısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu