Haber

Bursa’da tarım arazilerindeki kaçaklar havadan takip ediliyor!

BURSA (İGFA) –Büyükşehir Belediyesi, bir yandan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birinci derece deprem kuşağında olan Bursa’yı depreme dayanıklı bir kent haline getirmeye çalışırken, diğer yandan da kaçak yapılaşmayla etkin bir şekilde mücadele etmeye devam ediyor.

İlgili kanun uyarınca ilçe belediyeleri kaçak yapılara ve terkedilmiş yapılara yaptırım uygulama yetkisine sahipken, son beş yılda Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde tespit edilen 1600 kaçak ve ruhsatsız yapı, yasal işlemler yapılmak üzere yetkili ilçe belediyelerine bildirildi. Yıkımın vakit kaybetmeden gerçekleştirilebilmesi için talep eden ilçe belediyelerine araç ve ekipman desteği de sağlayan Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar yaklaşık 350 kaçak yapının yıkılması için iş makinesi ve ekipman desteği sağladı.

Kaçak yapılaşmanın önlenmesi amacıyla Nilüfer ilçesinin nitelikli tarım alanları arasında yer alan Yaylacık, Tahtalı, Eserli ve Alaattinbey Mahalleleri’nde hava ve kara kontrollerini aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi tarafından kaçak yapılaşma tespit edildi. 5 denetim grubu. İlçe Belediyesi söz konusu binaların yıkımına karar vermesine rağmen, yıkımın yasal süresi içinde yapılmaması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Eserli İlçesi’nde nitelikli tarım arazisi üzerine kurulan fabrika binalarıyla kaçak yapıların yıkımına başlandı.

Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinde tespit edilen kaçak yapıların tamamı ortadan kaldırılıncaya kadar yıkımların devam edeceği belirtildi.

kursunlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu