Ekonomi

Bitcoin 10 ayın zirvesine ulaştı

ABD’de açıklanan veriler bu hafta geleneksel piyasaların yanı sıra kripto para piyasasını da etkiledi. Çarşamba günü ABD’de Mart ayı yıllık enflasyonunun (TÜFE) yüzde 5 olduğu açıklandı. Enflasyon Şubat’taki yüzde 6 seviyesinden sert bir düşüşle yüzde 5,2’lik beklentinin altında kaldı.

Dün ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri açıklandı. Mart ayında yurt içinde üretici fiyatları aylık yüzde 0,2 artış beklentisine karşın yüzde 0,5 geriledi.

Enflasyondaki düşüş eğilimi beklentilerin üzerinde kalırken, Fed’in faiz artırımına son vereceğine dair beklentiler güçlendi. Bu durum dolar varlıklarında bir zayıflamaya yol açarken, kripto para birimlerinde artış yaşandı.

Bitcoin, sabah 30.987 dolarla Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Satışların 31,00 dolara yaklaşmasıyla öğlen saatlerinde 30.745 dolara geriledi. Son satışlara rağmen son 24 saatte yüzde 1,5 yükseldi.

ETHEREUM YÜKSELİYOR

Piyasa fiyatına göre en büyük ikinci kripto para konumunda olan Ethereum, önceki gün gerçekleşen Şangay güncellemesinin olumlu etkisiyle 2.108 dolara yükseldi. Ethereum’daki günlük artış %7,5’e ulaştı.

Bugün en büyük iki kripto para biriminde alımların yoğun olduğu görülürken, diğer altcoinlerde nispeten yatay bir seyir izlendi. Binance Coin ve Ripple yüzde 0,3, Polygon yüzde 0,2, Solana yüzde 0,2 ve Dogecoin yüzde 0,1 değer kazandı.

2023 YILINDA YÜZDE 85 ARTTI

Bitcoin, son dönemde yaptığı yükselişlerle yatırımcısına dolar bazında 2023’te %85 kazandırdı. Ethereum ise bu yıl şu ana kadar %75 arttı.

Analistler, Bitcoin’de 31.000 doların hem manevi hem de teknik olarak değerli bir direnç olarak öne çıktığını ve bu direncin kırılması durumunda 32.400 dolar seviyesinin öne çıkabileceğini belirtti.

haber-cumayeri.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu