Ekonomi

BIST 100 haftayı pozitif ivme ile kapattı

Investing.com – BİST 100Haftanın son iş gününde gün uzunluğu önemli ölçüde artarak 5.000 puan bandına yükseldi.

BIST 100 endeksi dünkü pozitif kapanışın ardından yeni güne pozitif başladı. %3’e yakın artışla 4.990 puan bandına ulaşan endeks, böylece haftalık kayıplarını telafi etmiş görünüyor.

Borsa İstanbul’da son saat girildiğinde HizmetlerDeğerini ortalamanın üzerinde %3 artırdı. Sanayi%2,5 ve finans%1,6 arttı.

Bugün sektörel bazda inşa etmek %5’e varan artışla ilk sırada yer aldı. daha sonra Emlak, toplu taşımave kimyasal, petrol ve plastikEndeks yüzde 4 arttı.

Kapanışa yaklaşırken satıcılarda %1’e yakın düşüşle devam eden tek şube sigortaoldu. Bankalarbugün ortalama %2 kazandı. holdingleryüzde 1,75 arttı.

BIST 100 endeksinde yer alan paylar arasında BRYAT, EGEN, SMRTGve sasa tavan fiyata ulaşarak en çok kazandıran hisse oldu. SASA hissesi, şirketin 589 milyon euroluk kredi başvurusunun onaylandığını açıklamasının ardından pozitif ivmesini artırdı.

Bugün sınırlı düşüşlerin görüldüğü BIST 100’de en çok değer kaybeden hisseler 1.5-2 bandında geriledi. NTHOL, GUBRFve LENSoldu.

Borsa İstanbul dünkü süreçlerin ardından pozitif ivmesini sürdürürken, Avrupa endeksleri de hafif alıcılarla yatay seyretti. Asya borsaları ise haftayı olumlu bir ivme ile kapattı. ABD endeksleri ise dünkü pozitif kapanışın ardından haftanın son iş gününe negatif başladı. Nasdak%0.39, S&P 500%0,24 ve Dow Jones%0,28 düştü.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu