Haber

Birlik Dayanışması: “Aile Hekimliği Yasası hâlâ hukuka ve anayasaya aykırı”

ANKARA (İGFA) –Birlik ve Dayanışma Derneği, 29 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik hakkında açıklama yaptı.

Derya Mengücük yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi kararıyla anayasaya aykırı olduğu tespit edilen ve gereğince düzenlenmesi talep edilen Aile Hekimliği Kanunu halen hukuka aykırıdır ve halen anayasaya aykırıdır. Hal böyleyken Aile Hekimliği Sözleşmesi ve Ödeme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler de hukuka aykırı, hukuksuz ve mesnetsizdir. Ceza puanları kaldırılarak “ceza kanunu” isminden kurtulmuş görünüyor. Ancak; Disiplin süreçleri bakımından Aile Hekimliğini 657 sayılı DMK’ya bağlar, Süreci ve yanıtlarını yönetimin takdirine bırakır, Süreç adımlarını değiştirerek maaştan kesinti cezasına esas alır. Devlet memurluğundan ücretsiz izne ayırır ve sözleşmeli olarak çalıştırdığı çalışanlarına 2009 sayılı DMK’nın bir kısmına tabi tutar. 657.”

“AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENCESİ YOKTUR”

Derya Mengücük, “Entegre hastanelerde görev yapan aile hekimliği personelinin hastalık nedeniyle raporlu olsalar bile nöbetlerine devam edememeleri halinde sözleşmeleri feshedilir. İş güvenliği hiçe sayılıyor. Sadece bu madde ile bile insan haklarına ve çalışan haklarına aykırı bir düzenleme kabul edilmeyecektir. Bu yönetmeliğin adı bu kez “Yamalı Yönetmelik” olup, gerekli yasal süreç başlatılacaktır.” dedi.

Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Lideri Dr. Derya Mengücük, gayret ve kararlılıklarının devam edeceğini belirterek, “Yayın tarihinin Sağlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak 1 ve 2 Ağustos iş bırakma eylemlerine sayılı günler kala olması manidardır. Hizmet Birlik ve Mücadele Platformu Ancak mücadele kararlılığımızı ve gücümüzü değiştirmeyecektir.İttihat ve Dayanışma Birliği olarak onlara doğru yolu gösterecek, idari ve siyasi merciler ve sorumlular adaletli bir tavır ortaya koyana kadar konunun takipçisi olacağız. Herkes için kanun-düzenleme.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu