Haber

Bakım ve onarımı bitmeyen gemi için denize indirme töreni düzenlendi

Bakım ve tamiri bitmeyen gemi için denize indirme merasimi düzenlendi

TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından 2.5 ay evvel bakım ve tamir için tersaneye çekilen KTÜ DENAR-1 Bilimsel Araştırma Gemisi için duyurulan ‘denize indirme’ merasimi geminin bakım ve tamirat çalışmalarının bitirilememesi nedeniyle gerçekleşmedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi ulusal ve memleketler arası çalışmalara hizmet vermesi için 32,47 metre uzunluğunda, 9,60 metre genişliğindeki KTÜ DENAR-1 Bilimsel Araştırma Gemisini bir denizcilik firması ile mukavele imzalayarak bakım ve tamirat için Sürmene Tersanesi’ne çekti. 2.5 ay evvel kızağa çekilerek bakım ve tamirat çalışmaları başlayan araştırma gemisinin denize indirme merasimi için üniversite tarafından program duyurusu yapıldı. Sürmene Tersanesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen merasime Trabzon Vali Yardımcısı Ali Yılmaz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Bayram, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, öğretim vazifelileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Düzenlenen denize indirme merasiminde konuşan KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Bugün burada araştırma gemimizin hizmete alınma merasimi için bir ortaya gelmiş bulunuyoruz. Bunun için farklı fon ayırmıştık. O vakit ihale yapıldı, kimse girmedi. Biz üniversite olarak iklim değişikliği konusunda uzman bir üniversiteyiz. Her türlü çalışmada bu gemi inşallah kullanılacak. Yıllık ne ürettiğini, ne yaptığını takip edeceğim. Denizle kavuşturmak değerli bir adımdır lakin bundan sonrası daha değerli. Yüzde 49’u bitti. 51’i buradan ne üreteceğiz. Karadeniz’de bir kelam söylenecekse bizim gemi ile fakültemiz söyleyecek” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde Rektör Çuvalcı tarafından bakım ve tamirat çalışmasını yürüten şirket yetkilisine plaket verildi. Üniversite öğrencileri ile araştırma gemisinin önünde toplu fotoğraf çekiminin akabinde Rektör Çuvalcı ve beraberindekiler denize indirilemeyen araştırma gemisinde incelemelerde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu