Haber

Bakan Fahrettin Koca da kabul etti: Yoğun Bakım Ünitelerinde Doluluk Oranı Artan Alarm

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son aylarda grip, RSV ve Kovid vakalarında artış yaşandığını söyledi. Acil başvurularda geçen yıla göre yüzde 20 artış yaşandığını belirten Bakan Koca, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 72’ye çıktığını söyledi.

Türk Tabipler Birliği (TBB) son açıklamasında “Ölümcül grip ve Kovid salgınını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Fahrettin Koca, vaka sayısındaki artışın mevsim şartlarından kaynaklandığını savundu.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada sezon nedeniyle artış yaşandığını ancak özellikle yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı konusunda en endişe verici açıklamayı kendisinin yaptığını söyledi.

“İçinde bulunduğumuz kış aylarında özellikle virüs kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanıyor. Bu artışlar sadece ülkemize özgü değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde de durum benzer. “Mevsimsel koşullar nedeniyle beklenen bir sonuç olduğundan endişelenecek bir şey yok.”

“Ancak acil başvurularda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20’ye yakın bir artış olduğunu söyleyebiliriz. “En sık görülen grip yani influenzayı RSV ve Kovid takip ediyor.”

“Hastanelerde servis yatağı doluluk oranımız ortalama yüzde 65 olduğundan servis yatağı sorunu yaşamıyoruz.”

“Yoğun bakım yataklarının doluluk oranı yüzde 72 civarında, yani geçen yıla göre bir miktar artış var. İstanbul’da yoğun bakım doluluk oranı yaklaşık yüzde 83, yani İstanbul en fazla artış gösteren şehir.”

“İstanbul’daki bu artış nedeniyle yatak sayımızı artırarak, sağlık çalışanlarımızın yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu