Haber

Yunanistan’da orman yangınları kontrol altında: Tatilde olan bakan istifa etti

Yunanistan Sivil Savunma Bakanı Vassilis Kikilias, ülkedeki tüm yangınların söndürüldüğünü veya kontrol altına alındığını duyurdu. Son 10 günde ülkenin çeşitli bölgelerinde 667 yangının kaydedildiğini belirten Kikilias, yangınlarda düşen itfaiye uçağındaki 3 kişi ve 2 pilotun hayatını kaybettiğini, 74 itfaiyecinin de yaralandığını bildirdi. Yangınlarda tahminlere göre toplam 50 bin hektar orman ve bitki örtüsü yandı.

Yangınların birçoğunun ihmal ve kundakçılardan çıktığını belirten Bakan Kikilias, kuraklık ve rüzgar nedeniyle yangın çıkma riskinin hala çok yüksek olduğu uyarısında bulundu. AFP haber ajansına konuşan İtfaiye Sözcüsü, kuvvetli rüzgar nedeniyle alevlerin yeniden yayılmaya başlayabileceğini belirterek, “Şu anda yayılan bir yangın yok. Durum düzeliyor ancak devam eden mücadelemizi devam ettiriyoruz.” Yangınlar kontrol altında.”

SICAKLIKLAR MEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYOR

Yangınlardan en çok etkilenen adalardan biri olan Rodos’un güneydoğusunda Cuma sabahı prestijle birlikte yangınların neredeyse tamamının söndürüldüğü, halen devam eden küçük çaplı yangınların da kontrol altına alındığı belirtildi.

Öte yandan yaklaşık iki haftadır çok sıcak sıcaklıklara neden olan hava dalgasının sona erdiği, cuma günü öğleden sonra ülke genelinde sıcaklığın 36 derece civarında ölçülerek mevsim normallerine döndüğü bildirildi.

BAKANIN İSTEĞİ KABUL EDİLDİ

Öte yandan Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada Vatandaşları Koruma Bakanı Notis Mitarakis’in istifasını sunduğu ve istifasının kabul edildiği açıklandı.

AFP ajansına konuşan Başbakanlık ofisinden üst düzey bir yetkili, Mitarakis’in istifasının yangınlar sırasında tatilde olmasıyla bağlantılı olduğunu söyledi.

Kathimerini gazetesi de Mitarakis’in yangınlar nedeniyle yaşanan kriz sırasında bir Yunan adasında tatilde olduğunu yazdı.

Mitarakis’in yerine eski hükümet sözcüsü Yannis Ikonomi’nin atanacağı belirtildi. (DW Türkçe)

haberula.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu