Teknoloji

Yapay Zeka ChatGPT Okullarda Yasaklandı!

Yapay zeka şirketi OpenAI, geçtiğimiz günlerde ChatGPT adlı bir chatbot başlattı. Bu sistem kısa sürede tüm dünyanın gündemine oturmayı başardı ve yapabildikleriyle herkesi şaşırttı. Chatbot, karmaşık sorunları çözebilir, kod yazabilir, sorularınızı yanıtlayabilir ve hatta makaleler ve ödevler yazabilir.

Tabii yapay zekanın ödev yapabilme yeteneği de biraz tartışma yarattı. Öyle ki birkaç hafta önce ABD’li bir profesör, öğrencisinin ChatGPT’yi ev ödevi için kullandığını öğrendi. Bu üslup olaylarının artması beklenirken, OpenAI yazılan yazıların yapay zeka ile ilgili olduğunu anlamak ve istenmeyen durumların önüne geçmek için filigranlar üzerinde çalışmaya başladı. Şimdi, ChatGPT’deki okullardan doğrudan bir atılım geldi.

New York’taki okullar, kopya çekme ve dezenformasyon endişeleri nedeniyle ChatGPT’ye erişimi engelledi

New York, ABD’deki devlet okullarından sorumlu New York Şehri Eğitim Bakanlığıkendi ağlarından ve cihazlarından. ChatGPT’ye erişimi engelleme ilan edildi. Bunun nedeni, yapay zekanın eğitimini boşa harcamaolasılığı kanıtlanmıştır.

Kurumun sözcüsü Jenna Lyle yaptığı açıklamada, yasağın içeriğin güvenliği ve doğruluğu ile öğrencilerin öğrenimi üzerindeki potansiyel olumsuz etkileri hakkındaki endişelerden kaynaklandığını söyledi. Lyle, yaptığı açıklamada şu sözlere de yer verdi: Araç, sorulara hızlı ve kolay yanıtlar verebilirken, akademik ve yaşam boyu başarı için gereklidir. eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştiremez

Karar, eğitimcilerin yapay zeka konusunda ne kadar endişeli olduğunu bizlere bir kez daha gösteriyor. Pek çok uzman haklı olarak ChatGPT gibi yazılımların deneme yazma becerilerini öğrencilerin evlerinde test etmeyi düşünür. imkansız Daha önce defalarca vurguladı. Yaygaranın oldukça normal olduğunu söyleyebiliriz; çünkü ChatGPT işinizi saniyeler içinde sizin yerinize halledebilir. Bu da öğrencilerin ödev yapma zahmetinden kurtulmasına ve bu sisteme yönelmesine neden olabilir.

Tıpkı Google Search veya Wikipedia çıktıktan sonra olduğu gibi eğitim sistemi de yapay zeka sistemlerinde yüz yüze sınavlara daha fazla ağırlık verecek yöntemleri uygulamaya koydu. uyum Yapabileceğini düşünenler var. Ancak bunun çok zaman alacağını söylemek yanlış olmaz.

Son olarak New York’ta alınan bu kararın hem ABD’nin diğer bölgelerindeki hem de tüm dünyadaki okullara yayılma ihtimalinin yüksek olduğunu da eklemek gerekiyor. Eğitim alanının yapay zeka konusunda nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

ChatGPT içeriğimiz için;

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu