Yaşam

Tüm Paketlerde Gördüğümüz RA* Değeri Nedir?

Günümüzde tükettiğimiz eserlerin birçoğu çeşitli ambalajlarda satılmaktadır. Bu paketlerde işin kalorisi yemek maliyetine çok fazla bilgi var. Bu bilgilerin içerdiği bilgilerin bir kısmı çok kolay anlaşılırken, bir kısmı ise çeşitli sembollerle tasvir edildiği için merak konusu olmaktadır.

Bugün sizlere kola, çorba, cips gibi ürünlerin ambalajlarındaki “RA*” değerinin nereden geldiğini anlatacağız. çoğunlukla altında RA* yüzdelik olarak ifade edilirAslında bizi doğrudan ilgilendiren bilgileri vermek için kullanılır.

RA* değeri neyi ifade eder?

Etiketlerdeki RA* değeri aslında ortalama bir yetişkininkidir. “referans alımıTürk Besin Kodeksi Tüketicilerin Etiketlenmesi ve Bilgilendirilmesi Yönetmeliği’nde yer alan bu değer, isteğe bağlı olarak tüketiciye besin elementi miktarlarını göstermek için ambalajların etiketlerine eklenerek referans gösterilebilir.

RA* değeri nedir?

Örneğin 330 ml’lik bir koladan alacağınız besin değerleri RA* değerinin altında yüzde olarak verilir. Bu değer, tükettiğiniz ürünün besin değerinin yüzde kaçının günlük alacağınız toplam besin değerini karşıladığını bilmenizi sağlar. RA’nın belirlenen fiyatı 8400 kJ / 2000 kcal olarak belirlendi.

Bugün size etiketlerdeki RA maliyetinin ne anlama geldiğini açıkladık. Bu tarz içeriklerin devamını istiyorsanız yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

  • Kaynaklar: Coca-Cola, Resmi Gazete

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu