Haber

Trump’ın malikanesindeki yönetici, gizli belgeler suçlamasıyla mahkemeye çıktı

YENİ ABD Eski Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki malikanesi Mar-a-Lago, yönetici Carlos de Oliveira, “gizli belgeler” suçlamasıyla mahkemeye çıktı.

Miami’deki James Lawrence King Federal Adalet Binasındaki duruşmada de Oliveria, Trump ve yardımcısı Walt Nauta’ya güvenlik kamerası görüntülerini yok etmede yardım etmekle suçlandı.

Savcıların iddianamesinde, de Oliveria’nın “patron istedi” diyerek güvenlik kamerası kayıtlarını silmeye çalıştığı, ayrıca soruşturma sırasında bununla övünerek adaleti engellemeye çalıştığı kaydedildi.

De Oliveria, artık ilk duruşmada kendisini temsil edecek bir avukat bulamadığı için suçlamalara rastgele yanıt vermeyerek mühlet istedi.

Yargıç, de Oliveria’nın 100 bin dolarlık kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi ve duruşmayı 10 Ağustos’a erteledi.

Trump’ın malikanesinden çıkan gizli belgeler davası

Eski ABD Başkanı Trump’ın Florida’daki konutu, “gizli belgeler” soruşturması kapsamında 8 Ağustos 2022 sabahı FBI ajanları tarafından basıldı.

Trump baskını “siyasi” olarak nitelendirirken, soruşturmanın özel uzmanı olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith, 9 Haziran’da Trump’ı Beyaz Saray’daki görevinden ayrılırken yanında gizli belgeler götürmekle ve federal soruşturmaları engellemekle suçladı. bunun içine.

İddianame üzerine Trump, 13 Haziran’da Miami’de yargıç karşısına çıktı ve burada kendisine yöneltilen diğer 37 suçlamayı reddetti.

Aynı davada, Trump’ın yardımcısı Walt Nauta, gizli devlet belgelerini gizleme konusunda patronuna yardım etmek ve bu konuda federal yetkililere yalan söylemekle suçlandı. 6 Temmuz’da mahkemeye çıktı ve iddiaları reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu