Haber

TikTok Çocuklar İçin Tehlikeli mi?

TikTok son yıllarda çocuklara yönelik içerikleriyle tartışma konusu haline geldi. Birçok ülkede davalar açılırken, Çin merkezli olması nedeniyle de yasaklama kararları çıkarıldı. TikTok kullanımı birçok ülkenin devlet kurumlarında yasaklanmıştır. Peki TikTok çocuklar için tehlikeli bir platform mu?

ABD: TikTok görüntüleri çocuk sağlığını zehirliyor

ABD’nin Iowa eyaleti TikTok’a karşı yeni bir dava açtı. Davada, şirketin ebeveynleri çocuklarının maruz kalabileceği içerik türleri konusunda yanılttığı iddia ediliyor. Davaya bakan başsavcı, TikTok’ta genç kullanıcılara uygun olmayacak içeriklerin bulunduğunu belirtti.

Davaya göre TikTok, uygulama mağazalarındaki eleştirel yorumları gizlemeyi tercih ediyor. Böylece App Store gibi marketlerde uygulamayı inceleyen ebeveynleri yanıltıyor. Başsavcı ayrıca TikTok’un 12+ yaş olarak derecelendirilmesine de itiraz etti.

132132132

Kendi araştırması sonucunda Iowa, TikTok’ta; Küçük çocukları tehlikeye atabilecek danslar, uyuşturucu kullanma talimatları ve kendine zarar vermeyi teşvik eden içerikler bulunduğunu söyledi. Bu da 13 yaşındaki bir çocuğun videolardan olumsuz etkilenebileceği anlamına geliyor.

Iowa ayrıca TikTok’un genç kullanıcılar için çeşitli içerikleri filtreleyen “Kısıtlı Modu” hakkında da dava açtı. Araştırma, bu özelliğin şirketin iddia ettiği gibi görselleri sansürlemediğini öne sürüyor. Hatta genç profillerin bu trend görüntüleri izlemeye zorlandığı bile belirtildi.

Iowa, Tüketici Sahtekarlığı Yasasını ihlal ettiğini iddia ederek TikTok’a karşı ihtiyati tedbir talebinde bulundu. TikTok’la ilgili içerik endişeleri Indiana, Arkansas ve Utah gibi farklı ABD eyaletlerinde tartışma konusu haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu