Teknoloji

Oyun dünyasını sallayan satın almada yeni gelişme: AB’den onay

Avrupa Birliği, Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın almasına onay verdi.AB Komitesi, Microsoft’un oyun konsolu Xbox ile Activision’ın oyunları arasında “çok az yatay örtüşme” olduğunu ve sürecin “tüketicilerin tercihlerini çok fazla azaltmayacağını” belirtti.

Yine de Avrupa Birliği, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının bulut oyun hizmetleri ve PC işletim sistemleri gibi alanlardaki rekabeti azaltmak için istemesinden dolayı Microsoft bazı garantiler istedi. Örneğin, Microsoft’un Activision Blizzard’ın oyunlarına rakip bulut oyun hizmetlerine lisans vermesi. bazı kurallardan bahsedebiliriz. Bu şartlar, Avrupa’daki oyuncuların Activision Blizzard’ın oyunlarını herhangi bir cihazda ve bulut oyun hizmetinde oynamasına izin verecektir. Microsoft, Activision’ın oyunlarını diğer platformlarda sunmaya devam edeceğine zaten söz vermişti.

Elbette bu onay, Microsoft’un eksikliklerinin bittiği anlamına gelmiyor. Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) geçtiğimiz haftalarda anlaşmayı veto etmişti. Ayrıca, ABD Federal Ticaret Komitesi anlaşmayı incelemeye devam ediyor.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alması oyun endüstrisinde büyük bir değişikliğe yol açabilir. Activision Blizzard, Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch gibi tanınmış oyunların sahibidir. Microsoft ise Halo, Minecraft, Forza gibi oyunların yanı sıra Xbox ve Game Pass gibi oyun platformlarının da üreticisi konumunda. Antlaşmayla birlikte, sonunda gerçekleşirse Microsoft, oyun pazarındaki en büyük üçüncü güç haline gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu