Haber

ÖLÜ CARETTA İZTUZU AÇIKLARINDA BULUNAN CARETTA

MUĞLA’nın Ortaca ilçesine bağlı İztuzu plajında ​​hayalet ağa takılarak koluna olta takılmış ölü bir caretta caretta bulundu.

Ortaca Su İşleri Kooperatifi (ORSU) Lideri Özay Akdoğan, İztuzu sahilinde ölü caretta caretta caretta bulundu. 80 santimetre boyunda ve 42 kilo yük taşıyan deniz kaplumbağası, kement haline getirilmiş bir halat yardımıyla tekneye çekildi. 35 yaşında olduğu öne sürülen caretta caretta’nın hayalet ağa takılarak suda boğularak can verdiği bildirildi. Deniz kaplumbağasının ön tarafında kolunun altına sıkıştırılmış olta kancasının olduğu belirlendi. Durum, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) bildirildi.

Ölü deniz kaplumbağasını teslim alan DEKAMER gönüllüsü Erol Çalık, kesin ölüm nedeninin otopsinin ardından ortaya çıkacağını düşündüklerini söyledi. Hayalet ağların deniz kaplumbağaları için büyük tehdit oluşturduğunu belirten Çalık, ORSU ile ortak yürütecekleri bir proje kapsamında dalgıçlarla birlikte bu ağları tespit edip toplayacaklarını söyledi. Çalık, topladıkları fileleri çöpe atmayacaklarını, farklı yerlerde geri dönüştüreceklerini söyledi.

Ölü deniz kaplumbağasını bulan ORSU Lideri Özay Akdoğan, şunları söyledi: Hayalet ağlar, deniz canlılarının en büyük düşmanıdır. Oltanın “bırakma” denilen kancası bu hayvanın ön koluna takılır. Büyük ihtimalle kaçmaya çalışırken suda kalan hayalet ağa takıldı. Deniz kaplumbağaları akciğerleri ile nefes aldıkları için nefes alabilmek için yüzeye çıkmak zorundadırlar. Aktivite seviyelerine bağlı olarak nefeslerini birkaç saat tutabilirler ancak ortalama dalışları 15-30 dakikanın ortasında değişir. Muhtemelen ağa takıldığı için yüzeye çıktı ve nefes alamayınca öldü. Daha önce fark etmiş olsaydık büyük ihtimalle kurtarabilirdik dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu