Haber

Oğuz Kaan Salıcı’dan Bakan Soylu’ya: “O Terörist Afrin’den Gelip Aylarca Kalırken Elini Kolunu Sallayarak Dolaşırken Sen Ne İş Yapıyordun Kardeşim”

Haber: ÇAĞATAN AKYOL- Kameraman: ADEM KARABAYIR

CHP Zeytinburnu İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği üye katılım töreninde 700’ü aşkın yurttaş partiye üye oldu. Burada konuşan CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul’da meydana gelen patlama için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya; “O terörist Afrin’den gelip aylarca kalırken, sonra o bombalı saldırıya alet olurken, o bombalı saldırıyı yaparken; bütün irtibatları ile beraber temasta iken sen ne iş yapıyordun kardeşim” sorusunu yöneltti. CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ise CHP’ye üye olanlara “CHP’li olmak demek kurucumuz Atatürk’ün ideallerinden ve ilkelerinden asla vazgeçmemek ve o idealleri Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında geleceğe taşımak demek” diye seslendi.

CHP İstanbul Zeytinburnu İlçe Başkanlığı, partiye katılan 700’ü aşkın yurttaş için bu akşam üye katılım töreni düzenledi. Törene CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, partililer ve yeni üyeler katıldı. Törende Kaftancıoğlu şunları söyledi:

“MÜCADELE VEREN TÜM ARKADAŞLARIMIZ SAYENİZDE BİR KERE DAHA KENDİLERİNİ GÜÇLÜ HİSSETTİLER”

“Kıymetli yol arkadaşlarım. Müsaade verirseniz sizlere ‘yol arkadaşlarım’ diye hitap etmek istiyorum. Genel Liderimiz Sayın Kılıçdaroğlu’nun liyakat, bereket, huzur, eşitlik için ‘Bize katılın’ diyerek yaptığı çağrıya Zeytinburnu’ndan ses verdiğiniz her birinize başka ayrı çok teşekkür ediyorum.

Memleketi yönetenlerin gaflet ve dalalet içinde olduğu ve ne yazık ki terörün ve terörizmin fink atacağı ortamların yaratıldığı bugün de İstanbul’a ve elbette Türkiye’ye nefes aldırmak için sayenizde bir kere daha çok güçlendik. Yalnızca ben değil, üyelerimiz, bizler, belediye liderlerimiz, yöneticilerimiz uzun lafın kısası memlekete nefes aldırmak için gayret veren tüm arkadaşlarımız sayenizde bir kere daha kendilerini güçlü hissettiler.

“CHP’Lİ OLMAK DEMEK KURUCUMUZ ATATÜRK’ÜN İDEALLERİNDEN ASLA VAZGEÇMEMEK VE O İDEALLERİ CUMHURİYET’İMİZİN İKİNCİ YÜZYILINDA GELECEĞE TAŞIMAK DEMEK”

Çok değerli bir aileye geldiniz. Lakin CHP’li olmanın birtakım olmazsa olmaz sorumlulukları var. CHP’li olmak demek kendisini zenginleştirmek için değil memleketi zenginleştirmek için çalışıp, bir çocuğun bile yatağa aç girmemesi için çalışmak demek. CHP’li olmak demek kurucumuz Atatürk’ün ideallerinden ve ilkelerinden asla vazgeçmemek ve o idealleri Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında geleceğe taşımak demek. CHP’li olmak demek inancı, kimliği, ömür şekli ne olursa olsun herkese sevgiyle bakmak ve eşit davranmak demektir. CHP’li olmak demek Karanlığa sürüklenmek istediğimiz bugünde güzel memleketimizi ve bu güzel coğrafyamızı aydınlığa kavuşturmak için çalışmak demektir.

O yüzden bugün Zeytinburnu’ndan 700 arkadaşımızın bu çalışmada terimize terini karıştıracak olmasının memnunluğunu yaşıyorum. Kadim ailemize geldiniz, sayenizde ailemiz daha güçlü hissetti. Bugünden sonra da bulunduğunuz ilçelerde kesinlikle ve kesinlikle memlekete nefes aldırmak için çalışan arkadaşlarımızla irtibata geçerek gerçek, samimi, ahlaklı, namuslu ve her şeyden değerlisi inanarak yapılacak olan çalışmaların kesimi olacağınıza inancım tamdır. Hepinize bir defa daha güzel geldiniz diyerek kocaman kucaklıyorum.”

“O TERÖRİST AFRİN’DEN GELİP AYLARCA KALIRKEN ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK DOLAŞIRKEN SEN NE İŞ YAPIYORDUN KARDEŞİM”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul’da pazar günü yaşanan bombalı terör saldırısını anımsatarak şöyle konuştu:

“Değerli arkadaşlar, birkaç gün evvel İstiklal Caddesi’nde bir terör saldırısı oldu. Ben de bugün İstiklal Caddesi’nde gidip hücumun olduğu yere karanfil bıraktım, pahalı arkadaşlarımız ile. O gün, Ecrin kızımız babasının elinden tutmuştu, İstiklal caddesinde yürüyordu. Hangi çocuk babasının elinden tutup memnun olmaz? Ecrin ortamızda yok artık. O gün Yağmur’un geleceğe dair hayalleri vardı; kendi geleceğine dair de hayalleri vardı. İstiklal Caddesi’nde o bombalı atakta hayatını kaybetti. Altı canımızı, altı kardeşimizi biz o atakta kaybettik. Yaralananlar oldu, acil şifalar diliyorum. Türkiye’nin terörle terörden medet umanlar ile ve bütün terör örgütleri ile arasına net bir mesafe koyduğu bir gelecek diliyorum hep beraber. Biz güçlü bir milletiz, biz bunları atlatırız. Biz bir arada yaşayan, binlerce yıldan beri kendi birliğine halel getirmemiş bir ülkeyiz. Güçlü bir milletiz, güçlü bir ülkeyiz. Atlatırız. Atlatırız ama bu terör saldırısını yapanlar bu ülkeye nasıl geldi, nasıl girdi diye sormamız lazım. İlk defa olmuyor, daha önce de yaşadık. ‘Afrin’den geldi’ deniliyor, olabilir. Pekala sen ne iş yapıyordun Süleyman Soylu?  O terörist Afrin’den gelip aylarca kalırken elini kolunu sallayarak dolaşırken sonra o bombalı atağa alet olurken, o bombalı saldırıyı yaparken; onun bütün irtibatları ile birlikte temasta iken sen ne iş yapıyordun kardeşim?

“ONUN BİLİYORSUNUZ, BİR FOTOĞRAF ALBÜMÜ VAR”

Bizim İçişleri Bakanımız, genelde Süleyman Soylu diyorlar kendisine… Onun biliyorsunuz, bir fotoğraf albümü var. O albümde şayet hatalı değilseniz yer alamıyorsunuz. Hatalı olmayanlar ile fotoğraf çektirmiyor. Uyuşturucu baronu iseniz o albümde yeriniz var. Uyuşturucu satıcısı iseniz o albümde yeriniz var. Bu ülkede mafyaya bulaştıysanız bir halde albümde yeriniz var. Siz olağan, namusu ile yaşayan, vergisini veren, bu ülkeye hizmet eden bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız albümde yeriniz yok. Biz onun için kendisine Süleyman Soylu demiyoruz, ‘fotoroman Süleyman’ diyoruz.

“İKTİDAR DEĞİŞİR, EKONOMİK ZORLUKLAR AŞILIR AMA SİZ TÜRKİYE’Yİ BİR KÜLTÜR EROZYONUNA TABİ TUTUYORSUNUZ”

Bu terör örgütleri Türkiye’de cirit atarken, onları üyeleri cirit atarken, mafya babaları bu ülkede cirit atarken bizim sokaklarımızda birbiri ile hesaplaşmaya girerken neredeydi bu İçişleri Bakanı? Bir Sırp çete lideri bizim sokaklarımızda öldürüldü. Başka birisi, Sarıyer’de bir villada yıllardır yaşarken yakalandı. Daha birkaç gün evvel İtalya’nın önemli suç örgütlerinden bir tanesinin içindeki bir kişi birkaç gün önce Türkiye’de yakalandı. Dört yıldan beri Antalya’daymış. Biz diyoruz ki bu ülkenin ekonomik zorlukları var, doğru. Biz bu ekonomik zorlukları aşacağız. İktidar değişir, ekonomik zorluklar aşılır ama siz Türkiye’yi bir kültür erozyonuna tabi tutuyorsunuz.

İLK DAVA KILIÇDAROĞLU’NA AÇILDI

Suçlu olanın makbul olduğu, suçu işleyenin cezalandırılmadığı ama bu ‘Sansür Yasası’ ile beraber suçu ya da yanlışı söyleyenlerin cezalandırıldığı bir düzen kuruyorsunuz. Suçluya ceza yok, ‘burada kabahat vardır’ diyene, gazeteciye, siyasetçiye, vatandaşa ceza var. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na dava açtılar. Bu Sansür Yasası’nın 29’uncu unsuru üzerinden. Sansür Yasası geldiğinde dedik ki, ‘Bu muhalefeti susturma yasası. Gazetecileri, aydınları susturma yasası. Siz burası yüzünden adına dezenformasyon diyorsunuz ama sansür uygulamak istiyorsunuz, cezalandırmak istiyorsunuz’. ‘Olur mu öyle şey?’ dediler. Birinci dava Kemal Kılıçdaroğlu’na açıldı.

Türkiye’de durum çok âlâ değil fakat biz Türkiye’yi aydınlığa çıkarabilecek takımlara sahip siyasi partiyiz. Bize periyot dönem sorarlar derler ki, sizin takımlarınız kim? Küçükçekmece İlçe Liderimiz Kemal Çebi. Bugün Küçükçekmece Belediye Başkanımız… Beylikdüzü İlçe Liderimiz Ekrem İmamoğlu, bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz. Adana Vilayet Liderimiz Zeydan Karalar, bugün Adana Büyükşehir Belediye Liderimiz. Vahap Seçer milletvekilimiz, bugün belediye liderimiz. Ben daha çoğaltırım… CHP’nin içinden gelen, CHP’de alın teri dökmüş, CHP’de yarın öbür gün bakan olarak, milletvekili olarak bürokraside temsil edecek genel başkanımızın söylemiş olduğu liyakatli kadrolar var ve diri. Bu mücadele devam edecek.

“GİDİYOR BALİ’YE JOE BIDEN’IN DİZİNİN DİBİNE OTURUYOR, TAZİYESİNİ KABUL EDİYOR”

Bu terör saldırısından sonra çıktı şöyle bir laf etti, ‘biz ABD’nin taziyesini kabul etmiyoruz’ dedi. Bu ülkede yangın çıkıyor Muğla’da, Aydın’da orman yangını çıkıyor. Önlerini ilikliyorlar ve diyorlar ki, ‘biz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile yangını söndürüyoruz’, hastanede yangın çıkıyor ‘Sayın Cumhurbaşkanı talimat verdi, söndürmeye gidiyoruz’ diyorlar. Yani o talimat vermese hastane yansın umurunda değil, orman yansın umurunda değil. Yangın çıktığında bile Cumhurbaşkanımızın talimatı ile diyorlar. Süleyman Soylu çıkıyor, ‘ABD bu terör saldırısının arkasındadır, biz onun taziyesini kabul etmiyoruz’ diyor. Pekala Cumhurbaşkanı ne yapıyor? Gidiyor Bali’ye Joe Biden’ın dizinin tabanına oturuyor, taziyesini kabul ediyor. Üstüne teşekkür bildirisi yayınlıyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? Elinizi vicdanınıza koyun. 20 yıllık AKP iktidarı var, Süleyman Soylu bu lafları Tayyip Erdoğan’ın izni olmadan söyleyebilir mi? İçeriye böyle, dışarıya başka türlü. İkiyüzlü bir siyaset yürüyor arkadaşlar. Aramızda başörtülü kardeşlerimiz var. Aynı ikiyüzlü siyaset orada da yürüyor. CHP’ye güzel geldiniz…

Türkiye’nin meseleleri büyük. Türkiye’nin problemlerinin tahlili güç fakat ümitsizliğe yer yok. Türkiye takımları var. Binlerce yıllık devlet geleneğine sahip bir ülkeyiz. Biz sıkıntıları çözebilecek ferasetli insanlarız. Bu ülkenin insanı da 31 Mart’ta 14 bin oy farkla vermiş olduğu İstanbul’u, 23 Haziran seçiminde çok zorladıkları için milletin iradesine müdahale etme gafletinde bulundukları için 816 bin oyla daha güçlü bir biçimde, kimsenin tereddüt edemeyeceği bir biçimde iradeyi perçinlemiş beşerler seçmenlerimiz.

“İKTİDARIN ŞU ANDA EN BÜYÜK KORKUSU ALTILI MASA”

İktidarın şu anda en büyük korkusu altılı masa. Altılı masa bozulsun diye ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Her türlü oyunun içindeler. Daha birkaç gün evvel altılı masa son toplantısını yaptı. Sizler de görmüşsündür, okumuşsunuzdur sonuç bildirgesini. Altılı masa dimdik ayakta, o altı başkan Türkiye’nin farklı, esaslı siyasi geleneklerinden gelen o altı başkan; önümüzdeki periyot ülkede hukuk devletini tekrar inşa edecektir. Adaleti yine tesis edecekler, güçler ayrılığını bu ülkeye tekrardan getirecekler.  Medyadaki bu dezenformasyonu kaldıracaklar… Daima birlikte çok güçlü bir ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyacağız.

Bu ülke zorda, bir an evvel sandığı getirin diyoruz, iki yıldır söylüyoruz. O sandığı getirmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Buradan tekrardan söyleyeyim: ister erken ister vaktinde, ne vakit istiyorsanız buyurun gelin biz hazırız. O sandık buraya gelsin. Ben biliyorum ki, bizim şanlı memleketimiz Recep Tayyip Erdoğan’ı emekli edecek…”

ESKİ AKP’Lİ: “BEN TEK ŞEY SÖYLÜYORUM: BÜYÜK OLSUN, HERKES OLSUN, CHP İKTİDAR OLSUN”

AKP’de geçmiş dönemde ilçe teşkilat başkanlığı yapmış olan, CHP’nin yeni üyesi Mürsel Çırak da şöyle konuştu:

“1990 yılında Milli Görüş- Refah Partisi’nde çekirdekten bu işe başlayarak en son AKP Kurucu İlçe Başkan Yardımcılığı, en son Teşkilat Başkanı olarak görev yaptım. Şimdi oradan resmi olarak ayrıldım. CHP’ye üye oldum. 1968 Zeytinburnu doğumluyum. Aslen Giresun Alucralıyım. Bundan sonra CHP’nin bir neferiyim. Ben tek şey söylüyorum: Büyük olsun, herkes olsun, CHP iktidar olsun.”

Yeni üyelerden Cengiz Öztürk ise şunları söyledi:

“Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum. CHP ailesi olarak sayımız artıyor, ailemiz büyüyor. Siyaset gönüllü bir uğraştır. Üyelikten teşkilat yönetimine kadar CHP ailesi içerisinde yer almak, üzerime düşen ne varsa can-ı gönülden yapmak için buradayım. Bu fırsatı bana verdiğiniz için teşekkür ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu