Haber

Myanmar’da işlenen savaş suçu mağdurlarının yakınları, Filipinler Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulundu

Myanmar’daki askeri hükümet tarafından işlendiği iddia edilen savaş suçlarının mağdurlarının yakınları, Filipin Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulundu.

5 Myanmar vatandaşını temsil eden insan hakları avukatları, Filipinler’in dünyanın başka yerlerinde işlenen savaş suçlarını evrensel hukuk ilkesi kapsamında soruşturmasını zorunlu kılan 2009 kanunundan yararlanarak Adalet Bakanlığı’na dilekçe sundu.

Dilekçede askeri cuntanın lideri General Min Aung Hlaing’in yanı sıra darbeden sonra atanan 8 komutan ve bir eyalet liderine karşı savaş suçları iddiaları yer alıyor.

Dilekçenin kabul edilip edilmeyeceğine karar vermek için 90 günlük bir süre var.

Filipinler ve Myanmar’ın da üyesi olduğu Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkeleri, birbirlerinin iç işlerine karışmama politikasıyla tanınıyor.

Myanmar askeri hükümetinin faaliyetleri Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından soruşturuluyor ve Uluslararası Adalet Divanı’nda soykırım davası olarak görülüyor.

Arjantin mahkemeleri, Kasım 2021’de Myanmar askeri yönetimine yönelik insanlığa karşı suç ve soykırım iddialarının kozmik hukuk ilkesi kapsamında soruşturulmasına karar verdi.

Myanmar’da askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde yolsuzluk iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerginlik yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021’de yönetimi devraldı.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Suu Kyi başta olmak üzere çok sayıda yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına aldı ve olağanüstü hal ilan etti.

Kovid-19’a uymadığı gerekçesiyle Ulusal Doğal Afet Yasası’nı ihlal, seçimde yolsuzluk, zimmete para geçirme, rüşvet kabul etme, isyana teşvik, Devlet Sırları Maddesi, bağlantı yasası, ithalat ve ihracat maddelerini ihlal etmekle suçlanan Suu Kyi, 19 önlem. , Şubat ayında ev hapsine alındı.

habertalas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu