Haber

Lübnan: “Lübnanlı olmayan unsurlar” İsrail’e roket fırlattı

Lübnan Başbakanı Najib Mikati, 6 Nisan’da İsrail’e ülkenin güneyinden yapılan saldırının “Lübnanlı olmayan unsurlar” tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Lübnan’ın resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre Mikati, Lübnan ordusu tarafından başlatılan “İsrail’e yönelik saldırı” soruşturmasında elde edilen ilk bulgular hakkında konuştu.

Mikati, Lübnan’ın güneyinden atılan roketlerin ardından sınırda yaşanan “yüksek askeri gerilimin” ilk saatlerinden itibaren ülkedeki tüm ilgili taraflarla temasa geçtiğini ve ardından İsrail’in yanıt verdiğini belirterek, “Hükümetin yok ve aciz olduğu söylemi. propaganda ve medyaya el sallamaktan başka bir şey değildir.” sözlerini kullandı.

Lübnan ordusunun failleri tespit etmek için 3 gün önce başlattığı soruşturmanın ilk bulgularına değinen Mikati, “Roketleri atanlar örgütlü bir parti değil. Taraflar Lübnan dışı unsurlar. Sorunun çıkış nedeni ortaya çıktı.” İsrail’in Filistin ve Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yanıt olarak çıktı.” değerlendirmesini yaptı.

Ne oldu?

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’da Müslümanlara karşı iki gece üst üste ses bombaları, plastik mermiler ve coplarla orantısız güç kullanması, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırmıştı.

İsrail ordusu 6 Nisan’da Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını duyurdu.

Kızıl Yıldız Davut Acil Servisi, saldırılarda şarapnelle isabet eden bir İsraillinin hafif yaralandığını, sığınağa kaçarken bir kişinin de yaralandığını paylaştı.

İsrail ordusu, roket saldırılarının Lübnan’da konuşlanmış Hamas unsurları tarafından düzenlendiğini iddia etti ve olanlardan Hamas ve Lübnan hükümetini sorumlu tuttu.

Ardından İsrail ordusu 7 Nisan’da Lübnan’ın güneyi ve Gazze Şeridi’ne eş zamanlı saldırılar düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu