Ekonomi

Kıdem tazminatı farkları için KDK’dan tavsiye kararı

KDK’ya başvuran vatandaş, 2020 yılında emekli olduğunu ve kat sayısı artışından oluşan ikramiye farkının e-Devlet’te tanımlı ödeme işlemleri hesabına gönderildiğini belirtti. Ancak ödemeden haberi olmadığı için paranın yıl sonunda SGK’ya iade edildiğini belirtti.

NTV’de yer alan habere göre başvurucu, durumdan çok sonra haberdar olduğunu, talebi üzerine paranın 2022 yılında hesabına gönderildiğini ancak zamanla mağdur olduğunu ifade etti. Başvuran, ödemeye ilişkin SGK tarafından kendisine bilgi yazısı yazıldığı söylenmesine rağmen bahisle ilgili kendisine herhangi bir bilgi ulaşmadığını ifade etmiştir.

KDK, ilgili kanunla yapılan fark emekli ikramiyesi ödeme süreçlerinde ilgililere bu hakkın hatırlatılması ve ödeme bildiriminin yapılması için mevcut uygulamanın gözden geçirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması için SGK Başkanlığına tavsiyede bulundu. .

Kararın ardından ikramiye farklarının doğrudan vatandaşların banka hesaplarına yatırılması için çalışma başlatıldı. SGK, ödemeye ilişkin tebligat yazılarının ilgili taraflara normal posta ile, borç tebligat mektuplarının ise iadeli taahhütlü posta ile gönderildiğini belirterek; Ayrıca SMS ile bilgi isteyenlerin sistemde kayıtlı GSM numaralarına bildirildiğini belirtti.

Doğrudan banka hesaplarına gönderilecek

Cevap yazısında, uygulamada yaşanan yanlış yönlendirme gibi sorunlar nedeniyle günlük ödemelerin e-Devlet’ten görüntülenmesi ve gönderilmek yerine doğrudan banka hesaplarına gönderilmesi için çalışmalara başlandığı belirtildi. vatandaşların TC kimlik numaralarına

nallihanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu