Ekonomi

Kazanç çağrısı: Fabrinet, güçlü 3. çeyrek sonuçlarının ardından yeni bir rekor yıl öngörüyor

Karmaşık ürünlerin orijinal ekipman üreticilerine gelişmiş optik paketleme ve hassas optik, elektro-mekanik ve elektronik üretim hizmetleri sunan lider bir tedarikçi olan Fabrinet (FN), 2024 mali yılının üçüncü çeyreği için güçlü bir finansal performans açıkladı. Şirket, 731,5 milyon dolarlık rekor bir gelir ve hisse başına 2,39 dolarlık GAAP dışı net gelir bildirdi.

Etkileyici sonuçlar, optik iletişimde, özellikle de bir önceki yıla göre %150 artış gösteren datacom sektöründeki önemli büyümeden kaynaklandı. Otomotiv sektöründeki yavaşlama nedeniyle optik olmayan iletişim gelirlerinde hafif bir düşüş olmasına rağmen, şirket dördüncü çeyrek için toplam gelirin 720 milyon ila 740 milyon dolar arasında olacağını tahmin ediyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Fabrinet, 2024 mali yılının 3. çeyreğinde 731,5 milyon dolarlık rekor bir gelir ve hisse başına 2,39 dolarlık GAAP dışı net gelir bildirdi.
 • Datacom geliri bir önceki yıla göre %150 artarken, telekom geliri de sıralı olarak büyüdü.
 • Optik olmayan iletişim gelirleri, otomotiv sektöründeki envanter sindirimi nedeniyle hafif bir düşüş gösterdi.
 • Şirket, 4. çeyrekte datacom gelirlerinde sürekli bir artış ve telekom gelirlerinde bir düşüş beklerken, toplam gelirin 720 milyon dolar ile 740 milyon dolar arasında olması öngörülüyor.
 • Fabrinet, yaklaşan 800 gig ve 1,6 terabaytlık ürünlere olan talep ve yapay zeka veri merkezlerinde optik ara bağlantının büyümesi konusunda iyimserliğini koruyor.

Şirket Görünümü

 • Fabrinet datacom sektöründe büyümenin devam edeceğini öngörüyor.
 • Şirket, talebi karşılama ve etkili bir şekilde yürütme konusunda kendinden emin ve bir yıl daha rekor gelir ve kârlılık bekleniyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Otomotiv sektöründeki stok eritme nedeniyle optik olmayan iletişim gelirlerinde hafif bir düşüş gözlenmiştir.
 • Telekom gelirlerinin dördüncü çeyrekte düşmesi bekleniyor.

Yükselen Önemli Noktalar

 • Beş müşteri sözleşmesi ile 400ZR ve ZR teknolojisinde güçlü performans.
 • Datacom işinde yıldan yıla %150 artış ve 100 gig ürünün aşamalı olarak kaldırılması hariç çeyrekten çeyreğe %6 büyüme.
 • Bakır ürünlere olan talebin azalmaması ve yapay zeka veri merkezlerinde optik ara bağlantının büyümeye devam etmesinin beklenmesi.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Eksiklikler

 • Kazanç çağrısında önemli bir eksiklik bildirilmemiştir.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Fabrinet gelecekteki büyüme için hazır olduğunu ifade ederek talep, kapasite ve uygulamayı kilit faktörler olarak özetledi.
 • Şirket, Bina 9’un genişletilmesinde programın ilerisinde ve yaklaşık 55-60 milyon $ yatırım harcamasına mal olacak başka bir bina eklemeyi düşünüyor.
 • Minimum aşağı yönlü risk ile 1,2 milyar doların üzerinde ek kapasite potansiyeli.

Fabrinet’in güçlü çeyrek performansı, şirketin pazardaki konumunu ve kilit alanlardaki stratejik büyümesini göstermektedir. Bina 9’un genişletilmesinin iyi ilerlemesi ve daha fazla kapasite ekleme potansiyeli ile Fabrinet, gelecekteki büyüme fırsatlarından yararlanmak için iyi bir şekilde hazırlanmıştır. Şirketin talebe, kapasiteye ve uygulamaya odaklanması, onu gelişen optik iletişim pazarında sürekli başarı için konumlandırmaktadır. Liderliğin başarılarını 2024 mali yılının ötesine taşıma konusundaki güveni, Fabrinet ve paydaşları için umut verici bir görünümü yansıtıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Fabrinet’in (FN) son finansal sonuçları, şirketin yalnızca etkileyici gelir rakamları açıklamakla kalmayıp aynı zamanda güçlü bir pazar konumu sergilemesiyle stratejik büyümesini yansıttı. Fabrinet’in finansal sağlığını ve potansiyel yatırım değerini daha iyi anlamak için bazı gerçek zamanlı verilere ve InvestingPro İpuçlarına göz atalım.

InvestingPro Verileri:

 • Piyasa Değeri: 6,86 milyar USD
 • F/K Oranı: 27,07, bu da yatırımcıların her 1 dolarlık kazanç için 27,07 dolar ödediğini gösteriyor
 • Gelir Artışı (2024 2. Çeyrek itibariyle son on iki ay): 9,81, istikrarlı bir üst düzey büyüme sergiliyor

InvestingPro İpuçları:

1. Analistler Fabrinet’in bu yıl kârlı olacağını tahmin ediyor, bu da şirketin kendinden emin görünümü ve son performansıyla uyumlu.

2. Şirketin nakit akışları faiz ödemelerini yeterince karşılayabiliyor, bu da güçlü bir finansal pozisyona ve finansal zorlanma olmadan operasyonları sürdürme ve büyütme yeteneğine işaret ediyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu görüşler Fabrinet’in mali durumunu iyi yönettiğini ve kârlılığını sürdürmeye hazır olduğunu göstermektedir. Sağlam bir gelir büyüme oranı ve borcuna rahatça hizmet etme kabiliyeti ile yatırımcılar şirketi cazip bir yatırım olarak görebilir. Fabrinet’in mali durumunu daha derinlemesine incelemek ve daha fazla bilgi edinmek için, FN için 5 InvestingPro İpucu daha bulunan InvestingPro ‘yu keşfetmeyi düşünün. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek ve yatırım araştırmanızın tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu