Haber

Joe Biden: NATO’nun her santimini savunacağız

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgalinden sonra kurulan ve Polonya, Romanya, Slovakya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya ve Litvanya’yı kapsayan Ukrayna’ya yaptığı sürpriz ziyaretin ardından Polonya’yı ziyaret etti. Aldığı Bükreş Nine (B9) ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı toplantıda konuşan Biden, Ukrayna ihtilafının sadece Ukraynalıların özgürlüğü ile ilgili olmadığını belirtti. “Avrupa’da ve dünyada demokrasilerin özgürlüğü”ilgili olduğunu söyledi.

Ukrayna’ya atıfını yineledi

ABD’nin NATO’ya bağlılığının ‘kutsal’ olduğunu belirten Biden, şunları söyledi: “NATO’nun her santimini savunacağız”Sözleriyle, ABD’nin özgürlüğünü savunan Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini ilan etti.

Stoltenberg ise Biden’ın Ukrayna ziyaretinin ABD’nin “Avrupa’nın güvenliğine olan bağlılığı” konusunda “açık bir mesaj” verdiğini belirterek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in barış yerine savaşa hazırlandığını ve bunun sonucunda Rusya’ya destek verdiğini ifade etti. Ukrayna artırılmalıdır. söylenmiş.

“Tarihin tekerrür etmeyeceğinden emin olmalıyız”

“Savaşın ne zaman biteceğini bilmiyoruz, ancak bittiğinde tarihin tekerrür etmeyeceğinden emin olmalıyız.”Rusya’nın Avrupa’nın güvenliğini “parçalamaya” devam etmesine izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Stoltenberg, şunları söyledi: “NATO müttefikleri hiç bu kadar birleşik olmamıştı”söz konusu.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin “dünya çapındaki güvenlik durumunu sonsuza dek değiştiriyor”İşgalin 1. yıl dönümüne sayılı günler kaldığına dikkat çekti.

Duda, bir yıl önce NATO liderlerinin nasıl salona geldiğini hatırlatarak, şunları söyledi: “NATO’nun bölgedeki varlığı mutlaka güçlendirilmelidir. İttifakın karşı karşıya olduğu zorluklar ve Ukrayna’yı nasıl destekleyebileceğimiz hakkında konuşmak için buradayız.”söz konusu.

B9 ülkeleri NATO’nun doğu kanadını oluşturan ülkeler olarak da biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu