Haber

İtalya’da Lazio ve Lombardiya’da bölgesel seçimler yapıldı

İtalya’nın en büyük iki sanayi bölgesi olan Lazio ve Lombardiya’da bölge yöneticilerini belirlemek için seçimler yapılıyor.

Başkent Roma’nın bulunduğu Lazio bölgesi ile ikinci büyük şehir olan ve finans merkezi olan Milan’ın bulunduğu Lombardiya bölgesinde 12 milyondan fazla seçmen oy kullandı.

Oy verme işleminin iki gün süreceği bölgelerde seçmenler bugün 07.00-23.00 (09:00-01:00) ve yarın 07:00-15.00 (09:00-17:00 EST) arasında oy kullanabilecek.

Bölgesel seçimlerde oy kullanma süreci yarın sandıkların kapanmasının ardından başlayacak. Resmi olmayan ilk sonuçların yarın akşam açıklanması bekleniyor.

Lazio bölgesinde merkez sağın adayı, eski Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Lideri Francesco Rocca, merkez sol ve Üçüncü Kutup hareketinin adayı Alessio D’Amato, eski sağlık bakanı Lazio Bölgesi yetkilisi ile 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S) adayı gazeteci Donatella Bianchi yarışıyor. .

Lombardiya bölgesinde, bölgesel yönetimin mevcut başkanı Attilio Fontana yine merkez sağın adayı olurken, merkez sol ve 5 Yıldız Hareketi Avrupa parlamenter Pierfrancesco Majorino ortaklaşa aday gösterildi.

Lazio bölgesindeki merkez sol adayı güçlendiren Üçüncü Kutup, Lombardiya’da kendi adayını belirleyerek Milano’nun eski belediye başkanı Letizia Moratti’yi aday gösterdi.

Ülkenin iki büyük bölgesinde yapılan bölgesel seçimler, 22 Ekim 2022’den bu yana iktidarda olan Giorgia Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon hükümetinin performansına ilişkin de bir kamuoyu yoklaması niteliğinde.

Basında yer alan haber ve yorumlarda 25 Eylül 2022 genel seçimlerinden galip çıkan sağ ittifakın bu iki bölgede yapılan seçimlerde bütünlüğünü koruduğu, solun ise favori görüldüğü belirtildi. , sol birleşik bir görünüm veremediği için.

Ortada, yaşadığı Roma’da Lazio bölgesi için oy kullanan Başbakan Giorgia Meloni, seçmenleri oy kullanmaya davet etti.

Merkez sol çatı partisi Demokrat Parti’nin (PD) lideri Enrico Letta da oy kullandığını belirterek Lazio ve Lombardiya’daki seçmenleri oy kullanmaya davet etti.

5 Yıldız Hareketi’nin lideri Giuseppe Conte de vatandaşları oy kullanmaya çağırdı.

sehitkamilhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu