Haber

Irak Başbakanı: İran’ın Erbil saldırısı Irak’la ilişkileri baltalayan bir gelişmedir

Irak’ın resmi haber ajansı INA’nın haberine göre Sudanlı, Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’ye gitti. DavosKendi kasabasında Bloomberg’e açıklamalarda bulundu.

Sudani, İran’ın Erbil saldırısına ilişkin ise şunları söyledi: İran’ın Erbil’deki saldırısı Irak’a yönelik, yerleşim bölgelerini hedef alan açık ve düşmanca bir saldırıydı. Bu olayın kurbanları aralarında çocukların da bulunduğu Iraklı bir Kürt aileydi. Bu tehlikeli eylem kesinlikle Irak ile İran arasındaki güçlü bağı baltalayan tehlikeli bir gelişmedir.” ifadelerini kullandı.

Sudani, Irak hükümetinin ulusal egemenlik çerçevesinde her türlü diplomatik ve adli tedbiri alma hakkına sahip olduğunu kaydetti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun füze saldırıları nedeniyle Erbil’de 3 gün yas ilan edildi

Öte yandan İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun balistik füze saldırıları sonrasında Irak’ın Erbil kentinde 3 günlük yas ilan edildiği bildirildi.

Erbil Valisi Ümit Hoşnav, yaptığı yazılı açıklamada, hiçbir bağlantısı olmayan ve saf sivilleri hedef alan “haksız ve zalim saldırıyı” bir kez daha şiddetle kınadıklarını belirterek, kentte 3 günlük genel yas ilan edildiğini duyurdu.

Ne oldu?

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (KBY) Başbakanı Mesrur ​​Barzani, Erbil’e yönelik balistik füze saldırılarını “sebepsiz, korkakça bir saldırı” olarak nitelendirerek, “Bu mesnetsiz saldırılar hiçbir şekilde cevapsız kalmamalı” dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Lideri Mesut Barzani de baskınlara sert tepki göstererek, “Bu haksızlık ve zulme karşı daha fazla sessiz kalamayız. Artık sabrımızın bir sınırı var” dedi.

IKBY Güvenlik Konseyi, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun dün gece Erbil’de çok sayıda sivil yerleşime yönelik çok sayıda balistik füzeyle düzenlediği saldırılarda 4 sivilin hayatını kaybettiğini, 6 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan yapılan açıklamada, IŞİD’in Suriye topraklarındaki amaçlarının yanı sıra İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad’ın Erbil’deki karargâhının da balistik füzelerle hedef alındığı iddia edildi.

IKBY’den yapılan açıklamada: “Maalesef Erbil’e yönelik saldırılar hep asılsız gerekçelerle yapıldı.Saldırıların Irak ve IKBY tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. egemenliğin açık ihlaliŞunun altı çizildi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu