Teknoloji

Dünyanın Bir Ucundan Sokaktaki Tofaş’a Ulaşan Driftin’in Serüveni Nerede ve Nasıl Başladı?

Ülkemizde oldukça popülerdir. sürüklenme gelenek gözümüze keyif veriyor, özellikle de araçlar uzman ellerde olduğunda. Eğer aşina değilseniz, YouTube’da var. tandemGibi türlere bakabilirsiniz Ken Block’unkanala göz atın.

Sürüklenmenin kökenini açıklamaya başlamadan önce uyarmakta fayda var; sürüklenme, trafiği tehlikeye atabilirbir motor sporları parçası. Karayollarında drift yapmanın cezası 20 bin 342 lira.Asıl konumuza dönelim.

Kısaca driftten bahsedelim.

sürüklenme Bir motor sporları dalı olup virajları mümkün olduğunca az hız keserek dönme tekniğidir. Gelecekte sadece yarışlarda kullanılan bir teknik olmaktan çıkacak. ayrı bir motor sporuolmuştur.

Drift nasıl bulundu?

Otomobil icat edildikten sonra insanlar arabalarıyla yarışmaya başladı. Bu yarışlarda sürücüler belli tekniklerle birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışıyorlardı. Bu tekniklerden biri sürüklendi . Ancak dünyanın farklı yerlerinde farklı şekillero zamandan beri ” ilk kez ortaya çıktı” demek mümkün değil. Halen driftin 1950’li yıllardan beri bizimle olduğunu söyleyebiliriz.

Bu tekniği ilk uygulayan ve yaygınlaştıranlardan biri Kunimitsu Takahashi adında Japon bir motorcuydu. . Kunimitsu’nun katıldığı yarışları izleyenler, onun viraja hızlı girip driftle ayrılarak hız kaybetmemesi karşısında hayrete düştü. Kunimitsu’nun bu yeteneği driftin kaderini değiştiren bir diğer Japon’dur. Keiichi Tsuchiyadikkatini çekti.

Drift dünyaya nasıl açıldı?

Drift’in kaderini değiştiren Tsuchiya, driftin kurucusu Takahashi’nin büyük bir hayranıydı. Drift’i seven Tsuchiya, Haruna dağlarında Kauçuk yaka drift alanında kendini geliştirmiştir. Daha sonra Kunimitsu Takahashi yarışı bıraktığında onun yerini Keiichi Tsuchiya aldı. Dajido InadaAyrıca amatör drift yarışmaları düzenlediği de biliniyor. Bu yarışmalara katılanlar arasında günümüzde çok ünlü isimler de vardı.

Tsuchiya, 1996 yılında Kaliforniya’da düzenlenen yarışlara davet edilince driftin şansı değişti. O da bu yarışın içinde. honda Marka, otomobiliyle ilk olunca tüm dünya drift adını duydu. Keiichi Tsuchiya bugünlerde drift Kralı olarak anılmaktadır. Eşit Hızlı ve Öfkeli 3: Tokyo YarışıFilmde ayrıca mavi ceketli bir balıkçı olarak da yer aldı.

kaynaklar: En Yüksek Hız, Sürüklenmiş, Otomatik GLYM

saphane-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu