Haber

Depremde yıkılan evin enkazından kurtarılan Aysima’nın öğretmen isteği yerine getirildi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat depreminde yıkılan evinin enkazından 3 gün sonra kurtarılan ve Kayseri’de tedavisi devam eden 13 yaşındaki Aysima Deveci’nin öğretmenlik isteği yerine getirildi.

Kahramanmaraş’taki evinde ailesiyle birlikte depreme yakalanan ve 3 gün sonra kurtarılan Aysima’nın tedavisine Kayseri Şehir Hastanesi’nde devam ediliyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse, 5 Şubat’ta hastanede ziyaret ettiği Aysima’nın okula gidemediği için çok üzüldüğünü ve okula başlamak istediğini söylemesi üzerine harekete geçti.

Depremde babasını ve kardeşini kaybeden Aysima’nın isteği yerine getirildi. Deveci, kendisini hastane odasında ziyaret eden Türkçe ve matematik öğretmeniyle tanışarak eğitimine başladı.

“Doktor olmak istiyorum”

Aysima Deveci gazetecilere yaptığı açıklamada, öğretmenleriyle tanışmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını belirterek, “Doktor olmak istiyorum. Olmasam bile babama öğretmen olacağıma dair söz verdim.” dedi.

Anne Selver Deveci, kızının okula gitmeden okuma-yazmayı öğrendiğini ve her zaman teşekkür belgeleri aldığını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Karaköse de Aysima’nın hayat dolu, motivasyonu yüksek, asla pes etmeyen, hayatı tüm kalbiyle kucaklayan, gülümsemesi güzel bir öğrenci olduğunu belirtti. Ne gerekiyorsa yapılacağını kaydeden Karaköse, Aysima’nın Şehir Hastanesi’nde bakımının iyi olduğunu söyledi.

Türkçe öğretmeni Ömer Başaran, Aysima’nın eğitimine yardımcı olmaktan mutluluk duyduğunu, haftada bir gün, istenirse birden fazla gün eğitim vereceklerini belirtti.

Kayseri Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Müdürü Prof. Dr. Havva Talay Çalış, Aysima’nın beyin sarsıntısından etkilenmesi nedeniyle sağ bacağında fonksiyon kaybı yaşadığını söyledi.

Aysima’nın Türkçe dersini çok sevdiğini ve bugün öğretmeninin geleceğini öğrenince ayağa kalkmaya başladığını kaydeden Çalış, “Sağ bacağına fizik tedaviye devam ediyoruz. Sol bacağına protez koymayı planlıyoruz. Protez gelecek, umarım bir ay içinde ayağa kaldırabiliriz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu