Ekonomi

Çin’in tahvil piyasası varlık kıtlığı sorunuyla karşı karşıya

Çin’in finansal sistemi şu anda düşük riskli varlık sıkıntısıyla boğuşuyor ve bu da Çin Halk Bankası’nın (PBOC) 17 yıl aradan sonra hazine bonosu alım satımını yeniden başlatarak para politikası araçlarını geliştirme çabalarını engelliyor. Merkez Bankası’nın tahvil alım satımını piyasadaki likidite ve istikrarı iyileştirmek için bir araç olarak kullanma niyeti, yeterli devlet tahvili ihracının olmaması nedeniyle baltalanıyor ve canlı bir tahvil piyasası için güvenilir ölçütler oluşturmayı zorlaştıran bir ‘varlık kıtlığı’ yaratıyor.

PBOC’nin Başkan Xi Jinping’in Ekim 2023’teki konuşmasından esinlenen stratejisi, şu anda kusurlu olan para politikası aktarım mekanizmasını iyileştirmeyi amaçlıyor. Merkez bankasının yaklaşımı Batı’daki niceliksel genişlemeden farklıdır ve daha fazla ihraççı ve yatırımcıyı tahvil piyasasına çekmek ve böylece kaynak yaratmada verimsiz banka kredilerine bağımlılığı azaltmak için tasarlanmıştır.

Ancak, merkezi hükümetin uzun süredir devam eden yatırım projelerinin finansmanını yerel yönetimlere devretme uygulaması, bu kuruluşlar için sürdürülemez borç seviyelerine yol açarken, merkezi hükümet hafif bir bilanço tutmuştur. Bu durum tahvil ihracında yavaş bir artışa neden olurken, yeterince likit gösterge olmaması da PBOC’nin ekonomiyi yeniden canlandırmaya yönelik planlarını yavaşlatıyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir politika danışmanı, varlıkların azlığı nedeniyle hazine tahvili ticaretinin piyasa operasyonları için merkezi araç olarak kullanılmasına yönelik koşulların henüz oluşmadığına dikkat çekti. Bu konuda yorum yapmayan PBOC, 8 Mayıs’ta yaptığı bir açıklamada tahvil ticaretinin bir likidite yönetimi yöntemi ve para politikası araçlarının bir rezervi olarak hizmet verebileceğini ve ‘iki yönlü’ ticaret olasılığından bahsetmişti.

Çin tahvil piyasasındaki çarpıklıklar, geçtiğimiz hafta bu yılın ilk ultra uzun hazine tahvillerinin piyasaya sürülmesiyle likit olmayan borsalarda fiyatların %20 artarak getirilerin merkez bankası politika oranlarının altına düşmesine ve işlemlerin durmasına neden olmasıyla ortaya çıktı. Hükümet, Kasım ayına kadar toplam 1 trilyon yuan (138 milyar $) olan ve GSYH’nin yaklaşık %0,8’ini temsil eden tahvil ihracına devam etmeyi planlıyor.

Dünyanın en büyük ikinci tahvil ihraççısı olmalarına rağmen, yerel yönetimler ve politika bankaları da dahil olmak üzere Çinli kuruluşlar piyasaya hakim durumda. Birincil alıcılar olan bankalar, bu tahvilleri vadeye kadar tutma eğiliminde olup, ikincil piyasalarda aktif ticareti sınırlamaktadır. PBOC’nin son tahvil alımı 2007 yılında gerçekleşmiştir ve mevcut varlıklarının toplam varlıklarının sadece %3,5’i olması, bu varlıkların piyasa likiditesini artırmak için kullanılması çabalarını zorlaştırmaktadır.

Merkez bankası hassas bir dengeyle karşı karşıya: tahvil satmak getirilerin artmasına ve finansal koşulların sıkılaşmasına yol açabilirken, alım yapmak getirileri daha da düşürebilir ve halihazırda yuan üzerinde baskı yaratan sermaye çıkışı endişelerini artırabilir. PBOC’nin daha fazla ihraç için beklemesi, küçük alım satımlar yapması ve açık parasallaştırma endişelerini tetiklemekten kaçınmak için alımların zamanlamasını dikkatle seçmesi gerekebilir.

Standard Chartered ve Nomura’dan ekonomistler, kesin zamanlama belirsizliğini korusa da, PBOC’nin küçük işlemlerle başlamasını ve potansiyel olarak önümüzdeki altı ay içinde tahvil ticaretine başlamasını bekliyor. Merkez bankası, piyasanın istikrara kavuşmasına yardımcı olmak için bankalar arası oranların dalgalı olduğu dönemlerde işlem yapmayı tercih edebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu