Haber

Çin, Hamburg’un En Büyük Ticaret Ortağı Limanı Olmaya Devam Ediyor

Çin’in doğusundaki Şanghay’daki 4. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın (CIIE) Hizmet Ticareti Sergi Alanındaki Hamburg Limanı standını ziyaret eden insanlar, 8 Kasım 2021. (Fotoğraf: Wang Xiang/Xinhua)

Çin, 2,46 milyon TEU’luk konteyner yükü ile limanın bir numaralı ticaret ortağı.

BERLİN, 21 Şubat (Xinhua) — Çin, 2022’de Almanya’nın dünya çapındaki en büyük limanı olan Hamburg Limanı’nın en değerli ticaret ortağı olmaya devam etti ve deniz yoluyla taşınan konteyner hacminde yalnızca hafif bir düşüş kaydetti.

Hamburg Limanı Pazarlama (HHM) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in 2,46 milyon TEU’luk konteyner yüküyle (1 TEU, 20 fitlik bir konteyneri ifade eder) limanın “açık ara” bir numaralı ticaret ortağı olduğunu söyledi.

HHM’ye göre, Çin’den ithal edilen ve Hamburg limanında işlenen en önemli ürün grupları arasında makine, kimyasallar ve metaller yer aldı. Çin’e sıklıkla sevk edilen malların başında ağaç ürünleri, gıda ve taşıtlar yer alıyor.

Almanya, Hamburg sahilinin görünümü, 23 Şubat 2018. (Fotoğraf: Shan Yuqi/Xinhua)

Çin, art arda yedinci yıldır Almanya’nın en değerli ticaret ortağı oldu. Almanya Federal İstatistik Ofisi’ne (Destatis) göre, 2022 yılında iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi bir önceki yıla göre yüzde 20,9 artarak 297,9 milyar avroya (318,8 milyar ABD doları) ulaştı.

Almanya’nın önemli otomotiv endüstrisi bir istisna değildir. Ülkenin en büyük otomobil üreticisi Volkswagen geçen yıl Çin’e yaklaşık 3,2 milyon araç teslim etti. Bu rakam, ülkenin en büyük ikinci ortak pazarı olan ABD’nin neredeyse dört katına tekabül ediyor.

Almanca ekonomiEnstitü’de ​​(IW) uzman olan Juergen Matthes, bu ayın başlarında “Çin ekonomisi ondan tamamen ayrılamayacak kadar büyük. Bunu kimse istemez ve bu mantıklı olmaz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu