Ekonomi

Avdagiç: Enflasyonla mücadele için sıkı para politikası ‘finans’la desteklenmeli!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Şubat ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada iş dünyasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

İTO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Avdagiç, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Fatih Karahan’a başarılar dileyerek şunları söyledi: “Sayın Karahan başkanlığındaki Merkez Bankası’nın ülkemize ve iş dünyasına kalıcı kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz. Merkez Bankası’ndaki başkanlık değişim süreci yanlış anlaşılmaların önüne geçilerek doğru iletişimle yönetildi. “Cumhurbaşkan değişikliğinin politika değişikliğiyle hiçbir ilgisinin olmadığı yönündeki kararlılık açıklamaları piyasalara güven verdi.”

Avdagiç, faiz artışının enflasyonla mücadele sürecinin en etkili silahı olduğunu söyledi. “Ancak tek silah bu değil. Para politikasındaki sıkılık maliye politikasıyla desteklenmedikçe enflasyonla mücadele programı sınırlı kalabilir. Bu nedenle para ve maliye politikalarının uyumu ve bu uyumu destekleyecek yapısal reformlar yapılması gerekiyor. Değer verilmeli.”İfadelerini kullandı.

Avdagiç, Meclis’te yaptığı konuşmada son dönemde yaşanan terör saldırılarına da dikkat çekti. Avdagiç, “Çağlayan Adliyesi önündeki terör saldırısını kınıyorum. Sarıyer’deki İtalyan Santa Maria Kilisesi’ne yapılan saldırıyı kınıyorum. Bu olaylar Fatih Camii imamına saldırıyla başladı. “Tüm ülkemizin huzurunu hedef alan saldırıların arka arkaya gelmesinin tesadüf olmadığı açıktır.”sözlerini kullandı.

Avdagiç, “İş dünyası olarak şunun altını çizmek isterim. Terör örgütlerini araç olarak kullanıp Türkiye’de kaos yaratmak isteyenler bunu asla başaramayacaklar. Teröristlere karşı dün olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik içinde olacağız ve onların amaçlarına ulaşmalarına asla izin vermeyeceğiz. “Türkiye’nin büyüklüğünün ve milletimizin kararlılığının bu saldırıları bertaraf edeceğinden hiç şüphem yok.”söz konusu.

“HER SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANININ KENDİ ŞEHİRİNİ DEPREME HAZIRLAMASINI BEKLİYORUZ”

Avdagiç, 6 Şubat Kahramanmaraş depreminin ilk yılını geride bıraktığımızı kaydetti. “Milletimizin ve devletimizin çabalarıyla bölgemiz yeniden imar edilmeye başlandı. Bunun somut sonuçlarını ilk etap deprem evlerinin teslim törenlerinde gördük. Açılan kamu hizmet binalarında da bunu gördük. Bu illerimizin tamamı beklenenden daha kısa sürede ayağa kalkacak ve inşaatları olası depremlere karşı gururumuz olacaktır” dedi.dedi.

‘İstanbul ve depreme hazırlık’ konusuna ısrarla odaklandıklarını vurgulayan Şekib Avdagiç, “31 Mart’ta Yerel Seçimler yapılacak. İş dünyası olarak, partisi ne olursa olsun seçilecek her belediye başkanından; Türkiye’nin deprem kuşağında olduğu gerçeğini unutmadan, kentlerini depreme hazırlamalarını ve bu yönde tedbirleri hayata geçirmelerini istiyor ve bekliyoruz. “Deprem ülkesi olan Türkiye’de depreme hazırlık yapılmadan gerçek anlamda ‘sürdürülebilir kalkınma’nın mümkün olamayacağının altını bir kez daha çiziyorum.”söz konusu.

Avdagiç, İstanbul’daki tüm yerel yöneticilerin deprem alarmına geçmesi gerektiğini vurguladı. Avdagiç şöyle devam etti: “İstanbul’da belediye teşkilatının yasal olarak kurulduğu 1855 yılından bu yana belediyelerimiz, ‘şehir halkını korumak, huzur ve sükunet içinde yaşatmak’ göreviyle görevlendirilmiştir. “Belediyelerimizin ve belediye başkanlarımızın 2024’te de aynısını yapmalarını, yani deprem alarmına geçmelerini istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu