Haber

ABD’nin Çin’in Mikron yasağına tepkisi

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’li mikroçip üreticisi Jean-Pierre, Çin’de kritik altyapı projeleri yürüten şirket, “Micron Technologies’in ürünleri, Çin’in kritik bilgi altyapısının tedarik zincirine zarar verebilecek ciddi güvenlik riskleri tespit etti ve bu durum ulusal güvenliği tehlikeye atacak” dedi. . Çinli şirketlere çip ve entegre devre satışı yasağı soruldu.

Çin’in yasağının “gerçeklere dayanmadığını” ifade eden Jean-Pierre, bu karardan ve Amerikan şirketlerinin niyetlerinden rahatsız olduklarını söyledi.

Jean-Pierre, “Bu eylemler, ‘Çin pazarlarını açtı ve şeffaf bir düzenleyici çerçeve taahhüt ediyor’ iddialarıyla tutarsız” dedi. Ticaret Bakanlığı’nın ABD’nin bu konudaki tutumunu Çinli yetkililere ileteceğini belirtti.

Jean-Pierre, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ertelenen Pekin ziyaretinin “uygun bir zamanda” gerçekleşeceğini belirterek, ticaret bakanlıkları arasında değerli bir toplantı düzenleneceğini kaydetti.

– Beyaz Saray yakınlarında olay

Jean-Pierre, Beyaz Saray’a çok yakın olan Lafayette Park’ta kiralık bir kamyonla bir kişinin güvenlik bariyerine çarptığı konusunda bu sabah Lider Joe Biden’a bilgi verildiğini belirten Jean-Pierre, olayda yaralanan olmadığını bildirdi.

Biden’ın olay anında Beyaz Saray’da olduğunu belirten Jean-Pierre, Gizli Servis’in olayla ilgili soruşturmasının devam ettiğini kaydetti.

– Gershkovic’in serbest bırakılması için çağrı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de CNN’e verdiği röportajda bariyerlere çarpan kişinin motivasyonunun ne olduğunu bilmenin zor olduğunu ancak kişinin zarar verme niyetinin net olduğunu söyledi.

Kirby, Rusya’da tutuklu bulunan Amerikan vatandaşı Evan Gershkoviç’in tutukluluk süresinin uzatılmasına ilişkin olarak, gazetecinin en başından tutuklanmaması gerektiği görüşünü paylaştı.

Kirby ve Jean-Pierre, Gershkoviç’in derhal serbest bırakılması yönündeki davetlerini yinelediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu